Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland

0

Rabkoland (pełna nazwa: Rodzinny Park Rozrywki "Rabkoland") w Rabce-Zdroju – jeden z czterech stacjonarnych lunaparków w Polsce, o powierzchni 2 ha. Na jego terenie znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu i Muzeum Rekordów i Osobliwości.

Czytaj dalej

Rabkoland (pełna nazwa: Rodzinny Park Rozrywki "Rabkoland") w Rabce-Zdroju – jeden z czterech stacjonarnych lunaparków w Polsce, o powierzchni 2 ha. Na jego terenie znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu i Muzeum Rekordów i Osobliwości.

Historia

Historia powstania wesołego miasteczka w Rabce sięga 1985, kiedy Waldemar Sybilski (doktor psychologii, kierownik pracowni psychologicznej z Oddziału Terenowego Instytutu Matki i Dziecka w Rabce) po powrocie ze Szwecji, gdzie krótko pracował, postawił bujanego słonika dla dzieci przed "Gazdą", największym wtedy domem handlowym Rabki. Rok później na placu obok stadionu sportowego otworzył razem z Kazimierzem Miśkowcem niewielkie wesołe miasteczko "Alibaba", nazwane tak od stojącego obok drewnianego kiosku.

Rok później, podczas podróży do Chorzowa mającej na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem Śląskiego Wesołego Miasteczka dzięki Waldemarowi Sybilskiemu i Kazimierzowi Miśkowcowi Eugeniusz Wiecha podjął pomysł budowy lunaparku w Rabce. Rodzina Eugeniusza Wiechy, jeszcze przed II wojną światową działająca w tej branży na Górnym Śląsku, posiadała w chorzowskim wesołym miasteczku wiele urządzeń. Lunapark wybudowano na wydzierżawionej od GS-u błotnistej 2-hektarowej działce przy ulicy Podhalańskiej. Jego otwarcie miało miejsce 12 maja 1988, pozostał przy nazwie "Alibaba". Centralnym punktem był drewniany budynek z restauracją i salonem gier, nazwany "Szeherezadą". Wzniosła go w czasie dwóch tygodni 20-osobowa ekipa cieśli góralskich.

W 1989 roku Eugeniusz Wiecha postawił diabelski młyn i czterotorową zjeżdżalnię dla dzieci, którą jednak tego samego roku wymienił z Cricolandem, największym objazdowym wesołym miasteczkiem w Polsce, na mini-zoo z niedźwiedziem syberyjskim o imieniu "Dżek" i ośmioma małpami. Niebawem dokupiono cztery kuce i lamę. ZOO przetrwało do 1997 roku.

W 1992 roku Eugeniusz Wiecha sprzedał "Szeherezadę" wraz z instalacjami Tadeuszowi Sienkowcowi, a sam powrócił do działalności w Śląskim Wesołym Miasteczku. W 1998 roku, kiedy to Tadeusz Sienkowiec nosił się z zamiarem likwidacji wesołego miasteczka, Eugeniusz Wiecha zaproponował budowę parku rozrywki. Ze względu na upadłość Cricolandu istniała możliwość nabycia urządzeń w bardzo korzystnych cenach. Eugeniusz Wiecha zakupił wtedy m.in. duży młyn, stojący do dziś. 17 czerwca 1998 Tatiana Wiecha i Tadeusz Sienkowiec wykupili w drodze przetargu dzierżawiony dotąd przez lunapark teren. Dzień później wraz z Tatianą Wiecha i Piotrem Strańcem zawiązali spółkę cywilną. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę "rodzinnego parku rozrywki Tatry". Nazwa "Rabkoland" była zastrzeżonym znakiem towarowym zgłoszonym w Urzędzie Patentowym przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, która pod tym szyldem zamierzała wybudować centrum szkoleniowo-konferencyjno-rozrywkowe w parku zdrojowym. Nie doszło to do skutku głównie z powodu problemów finansowych. Dzięki staraniom Eugeniusza Wiecha kapituła wyraziła zgodę na używanie przez niego znaku "Rabkoland", który następnie w 2003 Wanda Wiecha odkupiła od kapituły. W latach 2002 i 2003 nastąpiły również zmiany we współwłasności firmy i dzierżawach urządzeń. Od 2003 roku datuje się rozkwit lunaparku, będącego nadal w rękach rodziny Wiecha.

Działalność Rabkolandu

Rabkoland nie ogranicza się do działalności typowej dla wesołego miasteczka. Na jego terenie, z inicjatywy Eugeniusza Wiecha, w 2000 roku powołano Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych, które prowadzi również kilka dorocznych imprez o charakterze rozrywkowym. Zbiory osobliwości gromadzone są w powstałym w 2001 roku Muzeum Rekordów i Osobliwości. Rabkoland corocznie wydaje też księgę polskich rekordów, pod tytułem: Polskie Rekordy i osobliwości. Księga Rabkolandu. Rabkoland od 2003 roku jest również siedzibą Muzeum Orderu Uśmiechu.

Atrakcje

Atrakcje dziecięce

Miłej zabawy hihi

Godziny i dni otwarcia

Rabkoland jest czynny od 29 kwietnia do 30 września w godzinach:

  • 10:00-18:00 (w tygodniu)
  • 10:00-19:00 (w weekendy i święta)
  • 10:00-17:00 (w tygodniu we wrześniu)
  • 10:00-18:00 (w weekendy i święta we wrześniu)

Wyróżnienia i dyplomy

  • statuetka Golden Pony za rok 2003, przyznawana przez redakcję czasopisma wydawanego we Włoszech Games and Park Industry, w związku z uznaniem Rabkolandu za najciekawszy projekt parku rozrywki w Polsce
  • medal 50-lecia miasta Rabka-Zdrój za działalność charytatywną, 2003
  • dyplom wdzięczności za szerzenie idei dziecięcego odznaczenia przyznany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, 2004
  • medal im. dr H. Jordana dla Eugeniusz Wiecha, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, 2004.

Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.