Powiat strzyżowski - Religia

Strony

Frysztak, Księdza Wojciecha Blajera 6
Parafia Narodzenia Najswiętszej Maryi Panny we Frysztaku – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Frysztak. Erygowana w 1277. Mieści się przy ulicy księdza Blajera.
Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie - świątynia parafialna erygowana w 1401 roku, wybudowana w II połowie XV wieku, konsekrowana w 1494 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W latach 1550-1566 była zborem protestanckim.
Cerkiew Narodzenia NMP w Oparówce – murowana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1912 roku w Oparówce. Cerkiew została zbudowana w miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1700, została odnowiona w 1932.
Kościół św. Mikołaja w Lubli – późnogotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Lubli, wybudowany w XV wieku, przebudowany najprawdopodobniej ok.1611, jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych Pogórza Strzyżowskiego.
Czudec, Rzeszowska
Cmentarz żydowski w Czudcu – kirkut znajdujący się w Czudcu w dzielnicy Okop przy ul. Rzeszowskiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,37 ha, znajduje się na nim jeden fragment nagrobka.
Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Bonarówce – drewniana cerkiew wybudowana w pierwszej połowie XVII wieku w Bonarówce. Jest to cerkiew trójdzielna, trójkopułowa. Budynek gruntownie przekształcono w 1841. Obecnie jest to kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Żyznowie.
Synagoga w Niebylcu – synagoga znajdująca się w Niebylcu, w północnej części miejskiego rynku. W jej wnętrzach znajdują się jedne z najlepiej zachowanych polichromii w województwie podkarpackim.
Kościół św. Katarzyny w Gogołowie – drewniany, kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Gogołowie, w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Stary cmentarz żydowski we Frysztaku – został założony najprawdopodobniej w XVII wieku i znajduje się przy obecnej ul. Parkowej, na południe od rynku.
Przydrożna kapliczka wotywna zbudowana przez rodzinę Armatów, w podziękowaniu za uratowanie członków rodziny zesłanych na Sybir po upadku powstania kościuszkowskiego. Nie jest znana dokładna data budowy kapliczki, najczęściej przyjmuje się, że była to 2 połowa XIX lub przełom XVIII/XIX wieku.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Baryczce – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Czudec.
Nowy cmentarz żydowski we Frysztaku określany również niekiedy jako Cmentarz żydowski w Gliniku Dolnym – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Frysztak. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał. Zajmuje powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim kilka nagrobków.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lutczy - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Czudec.
Cerkiew Zaśnięcia NMP w Bliziance - drewniana dawna parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Bliziance.
Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Czudec. Erygowana w 1464. Mieści się pod numerem 36.

Strony