Powiat brzozowski - Religia

Strony

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – późnobarokowa świątynia w Starej Wsi.
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła – gotycki drewniany kościół usytuowany w miejscowości Haczów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św.
Kościół pw. Wszystkich Świętych - gotycki, drewniany kościół usytuowany we wsi Blizne z połowy XV wieku, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Brzozów, Rzeszowska
Na pograniczu Starej Wsi i Brzozowa, około 1772 roku konfederaci barscy stoczyli bitwę z oddziałami rosyjskimi. Poległych pochowano we wspólnej mogile. Na jej miejscu, około 1825 roku, ksiądz Józef Sacher, jezuita ze Starej Wsi, ufundował obelisk.
Brzozów, Adama Mickiewicza 29
Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie – kościół rzymskokatolicki, barokowy stojący na ziemi brzozowskiej. Zbudowany został w latach 1676-1686, a konsekrowany był w 1688 r. Dwie wieże pochodzą z lat 1718-1724. Jest murowany z cegły i kamienia oraz potynkowany.
Brzozów, Stanisława Cegłowskiego
Cmentarz żydowski w Brzozowie – kirkut, założony w I poł. XIX wieku. Mieści się przy ulicy Cegłowskiego i ma powierzchnię 0,36 ha. Podczas okupacji teren kirkutu był miejscem egzekucji brzozowskich Żydów dokonywanych przez nazistów. Hitlerowcy również zdewastowali kirkut.
Cerkiew św. Mikołaja w Grabówce – filialna cerkiew ukraińska greckokatolicka, znajdująca się w Grabówce. Cerkiew należała parafii greckokatolickiej w Lalinie.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Jasienicy Rosielnej – parafia rzymskokatolicka w Jasienicy Rosielnej, w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Domaradz.
Cerkiew Podwyższenia Krzyża św. w Warze – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Warze, w gminie Nozdrzec, w powiecie Brzozowskim, w województwie podkarpackim.
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Malinówce − parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji przemyskiej, w dekanacie Krosno II.
Kościół św. Mikołaja Biskupa i św. Józefa w Grabownicy Starzeńskiej − neogotycka świątynia w Grabownicy Starzeńskiej.
Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu położona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem.
Cerkiew śś. Kosmy i Damiana w Jabłonicy Polskiej – dawna murowana cerkiew greckokatolicka w Jabłonicy Polskiej, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP.
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzywem – filialna drewniana cerkiew greckokatolicka w Krzywem. Należała do parafii greckokatolickiej w Końskiem. Świątynia jest drewniana, została zbudowana w 1759, przy szosie, na wzniesieniu, pośród drzew i dwukrotnie przebudowana: w roku 1872 i 1971.
Cerkiew św. Michała w Siedliskach - drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Siedliskach. Cerkiew została zbudowana w 1866, a odnowiona w 1914. W 1893 zmieniła wezwanie z Podwyższenia krzyża Świętego na Św. Michała.

Strony