Powiat mielecki - Religia

Strony

Mielec, Błogosławionego Księdza Romana Sitki 3
Telefon: +48 175862228
Bazylika św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu – barokowy kościół parafialny w Mielcu, z przełomu XVII i XVIII wieku, od 2006 roku posiadający godność bazyliki mniejszej.
Mielec, Mariana Pisarka 16
Telefon: +48 175852177
Parafia św. Ducha w Mielcu – rzymskokatolicka parafia w Mielcu położona w dekanacie Mielec-Północ. Obejmuje osiedle Borek i osiedle Lotników. Kościół parafialny został zbudowany w latach 1983-1987. Mieści się przy ulicy Pisarka.
Mielec, Rzochów, Rzochowska 89
Parafia św. Marka Ewangelisty w Mielcu-Rzochowie – rzymskokatolicka parafia w Mielcu, należąca do dekanatu Mielec-Południe. Swym zasięgiem obejmuje ona Rzochów, niegdyś miasto, dziś osiedle położone w południowej części Mielca. Siedziba parafii mieści się przy ulicy Rzochowskiej.
Kościół św. Franciszka z Asyżu w Wadowicach Dolnych – zabytkowy, murowany kościół w Wadowicach Dolnych, w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim, w gminie Wadowice Górne. Do rejestru zabytków został wpisany 29.05.1987 r. pod numerem A-514.
Kościół św. Anny w Wadowicach Górnych - obecny murowany kościół parafialny został zbudowany w 1913 roku według projektu architekta Teodora Talowskiego. Konsekracji w 1925 roku dokonał bp tarnowski Leon Wałęga.
Przecław, Kolejowa 11
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny − neogotycki kościół parafialny w Przecławiu, zbudowany w 1881 roku.
Kościół św. Bartłomieja w Padwi Narodowej − murowany kościół parafialny we wsi Padew Narodowa w diecezji sandomierskiej, zbudowany w latach 1878−1886, sanktuarium św. Antoniego z Padwy. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo podkarpackie (pol.). 31 marca 2014. .
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – zabytkowy, drewniany kościół w Sarnowie (do 1950 r. Reisheim), w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim, w gminie Tuszów Narodowy. Do rejestru zabytków został wpisany 13.05.1987 r. pod numerem A-512.
Synagoga w Mielcu – nieistniejąca synagoga, która była zlokalizowana w Mielcu na rogu ulicy Joachima Lelewela.
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach jest drugim co do wielkości drewnianym obiektem kultu religijnego w Polsce, jedynie synagoga w Białymstoku jest większa, poza tym jest jednym z najważniejszych zabytków klasy 0 powiatu mieleckiego.
Nowy cmentarz żydowski w Radomyślu Wielkim – kirkut mieści się w Radomyślu Wielkim, na peryferiach miasta przy drodze do Dąbrówki Wisłockiej, na terenie zwanym Kąty. Został założony w 1850. Cmentarz uległ dewastacji przez Niemców w 1942. Hitlerowcy użyli macewy do budowy dróg (m.in.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym wybudowano w 1902 roku z wykorzystaniem części murów spichlerza folwarcznego, ofiarowanego przez dziedziczkę Albinę z Gotzów Okocimską Włodkową. Konsekrował go ks. bp. L. Wałęga w 1905 roku.
Parafia Wszystkich Świętych w Chorzelowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Mielec Północ w diecezji tarnowskiej.
Parafia NMP Królowej Polski w Zachwiejowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Baranów Sandomierski. Erygowana została 10 lipca 1985 roku. Do parafii należą: Babule, Piechoty, Zachwiejów, Zarównie.
Mielec, Jadernych
Stary cmentarz żydowski w Mielcu – został założony w XVII wieku i znajdował się przy obecnej ul. Jadernych. Uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, następnie na części terenu pocmentarnego wzniesiono budynek będący wówczas siedzibą poczty. W latach 90.

Strony