Rzeszów - Religia

Strony

Rzeszów, Zalesie, Aleksandra Zelwerowicza 2
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - katolickie sanktuarium obrządku łacińskiego w Rzeszowie na Zalesiu.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie to zarazem kościół parafialny pod tym samym wezwaniem, jak i Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Świątynia znajduje się w ścisłym centrum miasta w Śródmieściu na skraju rzeszowskiej starówki. Przylega do niego bezpośrednio dom zakonny oo.
Rzeszów, Aleja generała Władysława Sikorskiego 29
Katedra Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, wł. Katedra Rzeszowska Najświętszego Serca Pana Jezusa - kościół przy al. Sikorskiego w południowo-wschodniej części miasta na zaleskich błoniach. Wybudowana jako dziękczynne wotum za 600 lat istnienia diecezji przemyskiej.
Kościół Świętego Krzyża oraz konwent popijarski to zespół budynków rozlokowanych liniowo wzdłuż ulicy 3 Maja w Rzeszowie w Rzeszowie.
Rzeszów, Śródmieście, Generała Jarosława Dąbrowskiego 71
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej (Kościół Matki Bożej Saletyńskiej) jest zlokalizowany w centrum miasta przy ulicy Dąbrowskiego.
Cmentarz Pobitno – nekropola w Rzeszowie, w dzielnicy Pobitno na prawobrzeżu Wisłoka, we wschodniej części miasta. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej obwodnicy północnej Rzeszowa i ulicy Lwowskiej, przy Rondzie Pobitno. Cmentarz posiada status prawny zabytku.
Rzeszów, Przybyszówka, Dębicka 64
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja Rzeszów - Przybyszówka - kościół rzymskokatolicki, dwuczęściowy - "Stary Kościół" jest osiemnastowiecznym zabytkiem, "Nowy Kościół" powstał w drugiej połowie XX wieku.
Rzeszów, Witolda Świadka 5a
Kościół pw. Opatrzności Bożej w Rzeszowie, wł. Salezjanie Rzeszów - kościół przy ul. Witolda Świadka w centrum Os. Nowe Miasto. W skład Rzeszowskiego Ośrodka Salezjańskiego wchodzi: kościół Opatrzności Bożej, Oratorium Św. Jana Bosko, boisko piłkarskie "Salos".
Kościół Świętej Trójcy - kościół w Rzeszowie, znajduje się obecnie w centrum miasta przy ulicy Targowej.
Rzeszów, Bożnicza 4
Synagoga Staromiejska w Rzeszowie – synagoga znajdująca się w Rzeszowie przy ulicy Bożniczej 4. Jest obecnie jedną z najstarszych zachowanych synagog w województwie podkarpackim. Synagoga zwana również była Starą Szkołą oraz Małą, ze względu na swój mniejszy rozmiar względem synagogi Nowomiejskiej.
Cmentarz żydowski na Czekaju w Rzeszowie czasami też Nowy cmentarz żydowski w Rzeszowie – kirkut znajdujący się w Rzeszowie przy Alei Rejtana został założony w 1849. Ma powierzchnię 2,5 ha i daje się na nim wyróżnić starszą i nowszą część.
Rzeszów, Partyzantów 16
Kościół św. Józefa jest usytuowany w Rzeszowie między ulicami Lubelską i Partyzantów.
Rzeszów, Reformacka 5
Kościół Garnizonowy pw. Matki Boskiej Królowej Polski – kościół usytuowany jest w Śródmieściu Rzeszowa. Należy zarówno do diecezji rzeszowskiej jak i do ordynariatu polowego WP, gdyż kościół jest świątynią parafii cywilno-wojskowej. Budynek chroniony prawem, posiada status zabytku (nr rej. A-1194).
Stary Cmentarz w Rzeszowie – najstarsza zachowana nekropolia miasta. Zajmuje powierzchnię 3,65 ha, pomiędzy ulicą Targową a rzeką Wisłok. Szacuje się, iż spoczywa tam ok. 40 000 osób. W 1968 roku miał 613 nagrobków i grobowców. Obecnie posiada ich 622.
Rzeszów, Plac Farny 1/3
Kościół świętych Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie - kościół farny. Znajduje się w centrum na Starym Mieście u zbiegu ulic 3 Maja i Kościuszki.
Rzeszów, Księdza Józefa Jałowego 39
Kościół Chrystusa Króla znajduje się przy ulicy ks. Jałowego (boczna Alei Łukasza Cieplińskiego) na śródmieściu.
Rzeszów, Jana III Sobieskiego 17
Synagoga Nowomiejska w Rzeszowie – synagoga znajdująca się w Rzeszowie przy ulicy Jana Sobieskiego 17. Jest obecnie jedną z najstarszych zachowanych synagog w województwie podkarpackim.

Strony