Powiat głogowski - Atrakcje

Strony

Zamek Książąt Głogowskich – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne położona w Głogowie.
Pałac w Jerzmanowej – w 1465 roku wieś Jerzmanowa należała do Bernarda i Jana von Loss. Z końcem XVI wieku wieś przeszła pod panowanie rodziny von Mutschelnitz. W tym okresie pojawiły się pierwsze zabudowy siedziby rycerskiej.
Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie stał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek niszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433.
Pałac w Żukowicach – wybudowany w 1743 r. w Żukowicach.
Zamek w Kotli – barokowy zamek w miejscowości Kotla w województwie dolnośląskim.
Kościół św. Mikołaja – historyczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, który był najważniejszą świątynią lewobrzeżnego Głogowa.
Kościół pw. Bożego Ciała – późnobarokowy kościół znajdujący się na głogowskiej starówce, niedaleko ratusza.
Pałac w Czernej – wybudowany w XVI w. w Czernej.
Głogów, Okrężna 16
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Głogowie - rzymskokatolicki kościół położony w Głogowie.
Posąg św. Jana Nepomucena - rzeźba autorstwa Mariusza Maściuchowskiego ustawiona w 2003 roku na miejscu poprzedniej, zaginionej w 1945 roku. Współczesny posąg umieszczono po nieudanej próbie odnalezienia dawnej figury w Odrze. W postumencie rzeźby św.
W 1253 roku książę Konrad I wydał przywilej o lokacji miasta, tym samym Głogów otrzymał nowe prawa, w tym prawo do wzniesienia murów obronnych. Miały one drewniano - ziemne umocnienia. Utrzymały się w nienaruszonej formie, do nieszczęsnego pożaru, który spalił całe miasto w roku 1291.
Pałac w Turowie – wybudowany w XIX w. w Turów.
Pomnik Dzieci Głogowskich – pomnik znajdujący się na pl. Jana Pawła II, w pobliżu Zamku Książąt Głogowskich, frontem do ul. Brama Brzostowska. To największy i najbardziej znany z głogowskich pomników.
Kościół pod wezwaniem Świętego Michała w Nielubi - jeden z dwóch kościołów w Nielubi
Głogów, Wróblin Głogowski
Kościół Świętej Heleny w Głogowie – zabytkowy kościół filialny znajdujący się w opuszczonej dzielnicy Głogowa – Wróblinie Głogowskim. Należy do parafii Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim.
Pałac w Borku – wybudowany na przełomie XVII-XVIII w. w Borku.
Pałac w Bądzowie – wybudowany w XIX w. w Bądzowie.
Głogowska kolegiata – kościół położony na terenie parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wznosi się nad najstarszą dzielnicą Głogowa – Ostrowem Tumskim. W chwili obecnej jest odbudowywana po zniszczeniach II wojny światowej.
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Rapocinie to nieużytkowana obecnie świątynia, wzniesiona w stylu gotyckim, na przełomie XIV i XV wieku.

Strony