Powiat gliwicki - Atrakcje

Strony

Toszek, Zamkowa 10
Zamek w Toszku – częściowo zrekonstruowana w drugiej połowie XX wieku budowla z XV wieku, obecnie siedziba toszeckich placówek kultury.
Chudów, Podzamcze 6
Zamek w Chudowie – ruiny renesansowego zamku w Chudowie z lat 30. XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor) na miejscu drewnianej wieży obronnej.
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej - zabytkowy, drewniany kościół katolicki znajdujący się w Sierakowicach w powiecie gliwickim w województwie śląskim. Jest kościołem filialnym parafii Trójcy Świętej w Rachowicach w dekanacie Pławniowice w diecezji gliwickiej.
Żernica, Leopolda Miki 3
Kościół Św. Michała Archanioła w Żernicy – rzymskokatolicka drewniana świątynia położona w Żernicy, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim. Należy do parafii św. Michała Archanioła w Żernicy w dekanacie Gliwice-Ostropa w diecezji gliwickiej.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku – kościół parafialny parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, w dekanacie Toszek należącym do diecezji gliwickiej.
Wilcza, Karola Miarki 121
Kościół św. Mikołaja w Wilczej - zabytkowy, drewniany kościół znajdujący się w Wilczej, w gminie Pilchowice w powiecie gliwickim w województwie śląskim. Jest kościołem parafialnym parafii św. Mikołaja w Wilczy w dekanacie Knurów w archidiecezji katowickiej.
Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Częstochowskiej w Poniszowicach - kościół z XV wieku znajdujący się w Poniszowicach (gmina Rudziniec, powiat gliwicki, województwo śląskie), na terenie diecezji gliwickiej.
Pałac w Bycinie – wybudowany w XVII w., w miejscowości Bycina.
Kościół Wszystkich Świętych w Bojszowie – kościół z XVI wieku znajdujący się w Bojszowie (gmina Rudziniec, powiat gliwicki, województwo śląskie), w dekanacie Pławniowice, na terenie diecezji gliwickiej.
Pałac w Sośnicowicach − pałac znajdujący się przy ulicy Kozielskiej w Sośnicowicach, w województwie śląskim.
Kościół św. Michała Archanioła w Kotulinie jest kościołem parafialnym parafii Kotulin. Został wybudowany w latach 1904-1911 na miejscu starego kościoła, z którego zachowano tylko tylną część. Kościół konsekrował ks. biskup sufragan Karol Augustin, 13 czerwca 1915.
Gierałtowice, Księdza Roboty 35
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach – rzymskokatolicka parafia w Gierałtowicach, należąca do dekanatu knurowskiego w archidiecezji katowickiej. Została erygowana na przełomie XIII i XIV wieku.
Kościół św. Jakuba w Sośnicowicach − zabytkowa murowana świątynia rzymsko-katolicka w Sośnicowicach w województwie śląskim.
Cmentarz żydowski w Wielowsi – kirkut położony ok. 600 m od wsi Wielowsi w kierunku miejscowości Wojska, przy ul. Głównej. Cmentarz ma powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim około 200 nagrobków.

Strony