Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

0

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (także Muzeum Czapskich) – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie mieszczący się w pałacu Czapskich przy ulicy J. Piłsudskiego 12.

Pałacyk, znajdujący się pod tym adresem, zbudowany w 1884 r, zakupił Emeryk Hutten-Czapski, kiedy w 1894 r. sprowadził się do Krakowa. Był on wicegubernatorem Petersburga, a z zamiłowania kolekcjonerem, bibliofilem i numizmatykiem. W rodzinnym majątku Stańków zgromadził ponad 11 tys. monet, medali, orderów, banknotów i rycin oraz bogatą bibliotekę. Dla swojej unikatowej kolekcji numizmatów, książek i starych map, którą zgromadził i osobiście skatalogował nakazał wybudować osobny pawilon. Pawilon ten zaprojektował w 1896 r. Tadeusz Stryjeński, nad wejściem do pawilonu umieszczono łaciński napis w tłumaczeniu polskim brzmiący następująco „Pamiątkom ocalonym z burzy dziejowej”. Do pawilonu muzealnego wiodła osobna brama w ogrodzeniu i osobne wejście. Sale ekspozycyjne, których właściwe oświetlenie zapewniały duże okna, posiadały odpowiednie muzealne wyposażenie w postaci oszklonych gablot i szaf, gdzie m.in. wystawiano zbiory porcelany i szkła artystycznego. Emeryk Hutten-Czapski zmarł w trakcie prac organizacyjnych 23 lipca 1896 r. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim. Kolekcję rodzina przekazała miastu 12 marca 1903 r. 18 lipca 1904 r. Muzeum Czapskich stało się oddziałem Muzeum Narodowego. Po 1937 Muzeum przejęło także archiwum korespondencji i księgozbiór zmarłego w tym roku hr. Bogdana Hutten-Czapskiego. Z czasem zbiory Czapskiego zostały uzupełnione o następujące darowizny: Wiktora Wittyga (monety średniowieczne), Zygmunta Zakrzewskiego (5 tys. monet piastowskich), Franciszka Piekosińskiego i Karola Halamy (monety antyczne) oraz Piotra Umińskiego (monety krzyżackie i kurlandzkie). Cała kolekcja była udostępniana dla zwiedzających do 1939 roku.

Do chwili obecnej kolekcja numizmatów prezentowana w Gabinecie Numizmatycznym została powiększona aż ośmiokrotnie. Z powodu szczupłości miejsca i czekającego siedzibę kolekcji remontu zbiory numizmatów można oglądać po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym z pracownikami muzeum.

W celu udostępnienia kolekcji zwiedzającym zaplanowano budowę Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej. Inwestycja ma kosztować 27 mln zł, a jej ukończenie zaplanowano na 2013 rok.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.