Kujawsko-pomorskie - Zabytki techniki

Strony

Grębocin, Szkolna 31
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – muzeum w Grębocinie, założone w 2004 roku przez konserwatora zabytków Dariusza Subocza. Siedzibą muzeum jest poewangelicki kościół z XIII wieku. Muzeum gromadzi obiekty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa europejskiego i azjatyckiego.
Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza we Włocławku – kratownicowy most stalowy na Wiśle, łączący Śródmieście z Zawiślem.
Wieża ciśnień w Bydgoszczy – zabytkowa wieża ciśnień należąca do kompleksu Wodociągów Miejskich w Bydgoszczy.
Bydgoszcz, Świętej Trójcy 4-6
Farbiarnia Wilhelma Koppa w Bydgoszczy – przedsiębiorstwo istniejące w latach 1903–1945 w Bydgoszczy. Pozostały po nim zabytkowy budynek poprzemysłowy jest elementem Wenecji Bydgoskiej.
Toruń, Lelewela
Fabryka Maszyn i Kotłów, Odlewnia Żelaza i Stali „Born & Schütze” – zakład produkcyjny założony w 1856 roku w Toruniu przez spółkę Ernesta Schütze i Augusta Borna. Fabryka działała, pod okiem różnych właścicieli, do roku 2000.
Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego w Toruniu – most kolejowy na rzece Wiśle w Toruniu, w ciągu linii kolejowej Poznań – Olsztyn – Skandawa (GP). Most znajduje się między stacjami Toruń Główny i Toruń Miasto. Całkowita długość mostu wynosi 977 m.
Chełmża, Ignacego Paderewskiego 20
Wieża ciśnień w Chełmży - sprawny technicznie i funkcjonujący zabytek architektoniczny.
Śluza V „Czarna Droga” – śluza na odcinku Kanale Bydgoskim. Stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych starego odcinka Kanału Bydgoskiego, wyłączonego z eksploatacji w 1915 r. Jest to dawna szósta śluza międzynarodowej drogi wodnej Wisła-Odra oraz piąta śluza na Kanale Bydgoskim (1774-1915).
Brama Mostowa w Toruniu (przed zbudowaniem mostu zwana Promową lub Przewoźną) - jedna z 3 zachowanych bram miejskich Torunia od strony Wisły, znajdująca się na zamknięciu ulicy Mostowej. Jej nazwa wiąże się z tym, że prowadziła do drewnianego mostu przez Wisłę, zbudowanego w końcu XV w.
Toruń, Franciszkańska 15-21
Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.
Śluza II „Grottgera” – nieistniejąca śluza na Kanale Bydgoskim. Stanowiła jedną z budowli hydrotechnicznych starego odcinka Kanału Bydgoskiego, wyłączonego z eksploatacji w 1915. Jest to dawna trzecia śluza drogi wodnej Wisła-Odra. Istniała w latach 1774–1972.
Śluza Kapuściska – nieistniejąca śluza na rzece Brdzie w Bydgoszczy. Była drugą śluzą na drodze wodnej Wisła-Odra. Istniała w latach 1879-1910.
Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Wenecja, przy stacji kolejowej funkcjonującej w ruchu turystycznym linii kolejki wąskotorowej. Zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jak podaje oficjalna strona muzeum, jest to największy tego typu skansen w Europie.
Śluza Nakło Wschód – śluza na Kanale Bydgoskim. Stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych Kanału Bydgoskiego, zarządzaną przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jest to śluza nr 7 drogi wodnej Wisła-Odra, która jest elementem międzynarodowej drogi wodnej E-70.
Śluza Józefinki – śluza na Kanale Bydgoskim. Stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych Kanału Bydgoskiego, zarządzaną przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jest to śluza nr 7 drogi wodnej Wisła-Odra, która jest elementem międzynarodowej drogi wodnej E-70.
Śluza Osowa Góra – śluza na kanale bydgoskim. Stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych kanału bydgoskiego, zarządzaną przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jest to śluza nr 6 drogi wodnej Wisła-Odra, która jest elementem międzynarodowej drogi wodnej E-70.

Strony