Małopolskie - Zabytki techniki

Strony

Kopalnia soli „Wieliczka” – kopalnia soli kamiennej, w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład przedsiębiorstwa Żupy krakowskie.
Kopalnia soli „Bochnia” (od XIII wieku do 1772 wchodząca w skład Żupy krakowskiej). Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e.
Pałac w Piekarach – XIX-wieczny, neogotycki zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudowaniami dworskimi w Piekarach na Ziemi Podkrakowskiej. Zbudowany w latach 1857-1865 według projektu Filipa Pokutyńskiego.
Kraków, Lipowa 4
Fabryka Emalia Oskara Schindlera – fabryka założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych.
Bulwary Wiślane – zabytkowe budowle hydrotechniczne o funkcji przeciwpowodziowej w Krakowie wzdłuż rzeki Wisły, pierwotnie przewidywane również do funkcji pomocniczych nabrzeży portowych.
Kraków, al. Jana Pawła II 39
Telefon: +48 12 6409960
Muzeum Lotnictwa Polskiego – muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200.
Kraków, Gazowa 16
Gazownia miejska w Krakowie – gazownia wybudowana w latach 1856–1857 przez Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe z Dessau.
Kraków, Lubicz 13-17
Browar Kraków (początkowo Browar Johna, później Browar Krakowski i Fabryka Przetworów Słodowych J. Götza) – browar, który funkcjonował w Krakowie w latach 1840-2001. Znajduje się przy ul. Lubicz 13-17 i otoczony jest ogrodem kościoła jezuitów, linią kolejową 91 i ul. Strzelecką.
Żarki, Tadeusza Kościuszki 1
Młyn wodny w Żarkach – młyn wodny w miejscowości Żarki, w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Libiąż. Położony jest nad rzeką Chechło. Obiekt wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie pod numerem A-1203/M.
Kraków, św. Wawrzyńca 15
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie – założone w 1998 r. muzeum mieszczące się przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego.
Most Retmański – stylowy, kamienny most w krakowskim Ludwinowie na rzece Wildze, tuż przy jej ujściu do Wisły. Znajduje się na przedłużeniu ul. J. Długosza, łącząc Bulwar Wołyński z Bulwarem Podolskim.
Diabelski Most – były most (obecnie ruiny) w miejscowości Czerna w Dolinie Eliaszówki w województwie małopolskim.
Szczyrzycki Browar Cystersów – browar klasztorny w Szczyrzycu.
Kraków, Nadwiślańska 4
Elektrownia podgórska – wybudowana w latach 1899-1900 jako elektrownia komunalna miasta Podgórze, znajdująca się przy ul. Nadwiślańskiej 4.
Kraków, Pękowicka
Czerwony Most – zabytkowa budowla, jeden z obiektów austriackiej Twierdzy Kraków. Bezkolizyjne skrzyżowanie drogi rokadowej (ul. Waliszewskiego) i drogi dojazdowej do fortu Pękowice (ul.
Brzesko, Browarna 14
Browar Okocim – browar przemysłowy w Brzesku. Zakład należy do grupy piwowarskiej Carlsberg Polska.

Strony