Śląskie - Zabytki techniki

Strony

Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych – w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Od 2004 pomnik historii.
Zespół stawów zwanych Pasiekami powstał w miejscu zatopienia kopalni rud żelaza. Cały obszar to piękne, malownicze miejsce. Znajduje się tutaj kilkanaście stawów, z których każdy posiada swoją charakterystyczną nazwę. Jedno z nich to Morkie Oko, inne nosi nazwę Staw Rybny.
Cementownia Grodziec – cementownia mieszcząca się w Grodźcu (dzielnicy Będzina). Została uruchomiona w 1857 roku i była pierwszą w Królestwie Polskim, a zarazem piątą cementownią na świecie.
Kopalnia Węgla Kamiennego "Grodziec" w Będzinie – zakład górniczy czynny w latach 1899-1998, ostatecznie zlikwidowany w 2001 roku. Znajduje się w dzielnicy Grodźcu przy ulicy Barlickiego, w pobliżu granicy administracyjnej z miastem Wojkowice.
Będzin, Śródmieście, Plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3
Będzin Miasto − stacja kolejowa w Będzinie, w województwie śląskim, w Polsce. Pierwotny budynek dworcowy, powstały w II połowie XIX wieku, szybko przestał odpowiadać potrzebom miasta, wobec częściowo drewnianej konstrukcji i małej kubatury.
Młyn wodny w Brzeźnicy – murowany młyn wodny z XVIII wieku przebudowany w latach 20. XX wieku, obecnie odrestaurowany i sprawny. Znajduje się we wsi Brzeźnica przy ul. Leśnej w powiecie raciborskim, w województwie śląskim. Młyn zasilany jest wodą z pobliskiego strumienia.
Tychy, Nad Jeziorem 44
Huta Paprocka - kuźnica żelaza założona w 1703 przez panującego w Księstwie Pszczyńskim barona Baltazara Erdmanna Promnitza w pobliżu wsi Paprocany (obecnie dzielnica miasta Tychy) przy ul. Nad Jeziorem 44.
Cieszyn, Dojazdowa 2
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie – zabytkowy browar przemysłowy w Cieszynie powstały w 1846 roku. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec.
Racibórz, Zamkowa 2
Telefon: +48324159200
Browar Zamkowy – browar w Raciborzu. Spośród czynnych browarów polskich raciborski Browar Zamkowy posiada jedną z najstarszych tradycji warzenia piwa sięgającą początków XVI wieku.
Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 r. kopalni Fryderyk (niem. Friedrichs-Grube, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko).
Zabrze, Jana Zamoyskiego 2
Wieża ciśnień w Zabrzu, zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 r. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Monumentalny obiekt nie mający odpowiednika na obszarze Polski.
Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej – młyn wodny zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Ratanice. Obecnie budynek młynu nie stoi bezpośrednio nad rzeką, jak to miało miejsce w przeszłości. 2 maja 1957 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Katowice, Księdza Biskupa Herberta Bednorza 2a-6
Browar Mokrskich w Szopienicach − zabytkowy browar, znajdujący się w Szopienicach przy ul. ks. bpa Herberta Bednorza 2a−6, założony w 1880 roku przez Petera Mokrskiego.
Sosnowiec Główny - główny dworzec kolejowy w Sosnowcu, usytuowany w ścisłym centrum miasta, przy ulicy 3 Maja 16.
Łaziska Górne, Wyzwolenia 30
Telefon: 32 736 37 00
Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych jest miejscem, w którym zgromadzono urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej. Udostępnia zwiedzającym eksponaty obrazujące historię przemysłu energetycznego.
Tychy, Starokościelna 32
Skansen Górniczy „Królowa Luiza” w Zabrzu (ul. Wolności) – na terenie założonej w 1791 r. kopalni węgla kamiennego, w jego skład wchodzą m.in.
Gliwice, Tarnogórska 129
Radiostacja gliwicka – drewniana wieża nadawcza położona w województwie śląskim w mieście Gliwice przy ul. Tarnogórskiej. Wysokość 111 m daje jej status najwyższej zbudowanej w całości z drewna konstrukcji na świecie.

Strony