Planetarium im. Władysława Dziewulskiego

0

Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.

Czytaj dalej

Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.

Historia budynku

Toruńskie planetarium mieści się w dawnym zbiorniku gazowym. W 1860 roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz, przy ulicy Franciszkańskiej wzniesiono obudowany ceglaną konstrukcją zbiornik. W późniejszym okresie w bezpośrednim pobliżu postawiono dalsze dwa zbiorniki, które jednak rozebrano w 1927 roku.

W 1989 roku zadecydowano o dostosowaniu dawnego zbiornika do potrzeb powstającego planetarium. W marcu 1993 roku dawny zbiornik wraz z ogrodzeniem i budynkiem nastawni został wpisany na listę zabytków.

Planetarium

Planetarium w Toruniu, którego pierwszym dyrektorem był Lucjan Broniewicz, zostało otwarte 17 lutego 1994. 19 lutego tego samego roku odbył się tam pierwszy pokaz astronomiczny. W ciągu kilku kolejnych lat następowały zmiany podczas prezentacji seansów. W maju 1995 slajdy prezentowane przez projektor w planetarium zostały połączone w panoramy. W listopadzie 1997 założono system "all-sky", który pozwolił pokryć obrazem slajdów całą kopułę. Od 26 czerwca 2005 w planetarium działa również wystawa interaktywna – Orbitarium.

Główny projektor planetarium (model RFP) wyprodukowała niemiecka firma Zeiss. Tworząca sztuczne niebo kopuła planetarium ma 15 metrów średnicy, co czyni je jednym z trzech największych w Polsce. W sali projekcyjnej pod kopułą znajduje się 196 miejsc.

Toruńskie Planetarium w ciągu pierwszych 7 lat odwiedziło milion osób, 22 marca 2001 roku sprzedano bilet numer milion. Na kolejny milion trzeba było czekać podobny czas, 10 października 2007 roku planetarium odwiedził dwumilionowy widz. W ostatnich trzech rekordowych latach frekwencja przekraczała 186 tysięcy widzów rocznie. Dzięki takim wynikom toruńskie Planetarium stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i regionu, ale także jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie.

Trzymilionowy widz odwiedził planetarium 27 grudnia 2012.


Planetarium im. Władysława Dziewulskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.