Kościół św. Witalisa

0

Kościół Świętego Witalisa Męczennika – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu tuszyńskiego archidiecezji łódzkiej.

Jest to świątynia wybudowana w latach 1860–1862 i ufundowana przez A. Płodowskiego, właściciela wsi Żeromin, zaprojektowana zapewne przez architekta z Warszawy, Józefa Orłowskiego. W 1927 roku została rozbudowana według projektu architekta Oskara Sosnowskiego. Posiada uproszczone cechy stylu neoromańskiego. Budowlę poświęcił w dniu 19 września 1882 roku arcybiskup Wincenty Teofil Popiel.

Do wyposażenia kościoła należą ołtarz główny, znajduje się w nim obraz Matki Bożej, zwanej Tuszyńską, ołtarz św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ołtarz św. Witalisa Męczennika patrona parafii i świątyni, ołtarz św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, organy stare piszczałkowe, mechaniczne, 3 dzwony wykonane ze spiżu oraz gipsowe Stacje Drogi Krzyżowej.

Kościół św. Witalisa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.