Kościół św. Michała Archanioła

0

Kościół Św. Michała Archanioła w Długołęce – barokowy kościół w Długołęce. Parafia należy do dekanatu Oleśnica Śląska zachód (archidiecezja wrocławska). Obecna budowla powstawała w latach 1715 – 1722. Kościół znajduje się przy ulicy Wiejskiej 24.

Czytaj dalej

Kościół Św. Michała Archanioła w Długołęce – barokowy kościół w Długołęce. Parafia należy do dekanatu Oleśnica Śląska zachód (archidiecezja wrocławska). Obecna budowla powstawała w latach 1715 – 1722. Kościół znajduje się przy ulicy Wiejskiej 24.

Historia

Data wybudowania pierwotnego kościoła jest nieznana. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1376 roku. W 1460 postawiono obok kościoła kaplicę pod wezwaniem Bożego Ciała, która miała upamiętnić tragiczne w skutkach wydarzenie. 28 marca 1453 nieznany chłop z Długołęki wraz z żoną miał ukraść z kościoła hostie. Zamierzał sprzedać je wrocławskiemu Żydowi Meyerowi. Prawda wyszła na jaw dosyć szybko, ponieważ mężczyzna ukrył hostie na przykościelnej łące. Odkryto je w koleinach przejeżdżającego wozu (moment znalezienia widnieje na obrazie w lewej części świątyni). Po tych wydarzeniach w miejscu znalezienia hostii powstała kaplica, a Długołęka stała się miejscem corocznych pielgrzymek, odbywających się w 4 niedzielę po świętach Wielkanocy i przyciągających pielgrzymów nie tylko z najbliższych miejscowości takich jak Wrocław, Oleśnica czy Oława, ale ze Śląska, Czech i centralnej Polski. Już w XVI wieku za odbycie pielgrzymki zyskiwało się odpust zupełny. Śledztwo ze strony kościelnej prowadziła komisja złożona z Jana Kapistrana, biskupa wrocławskiego Piotra Nowaka i jednego z wrocławskich kanoników. Sprawcę profanacji – chłopa oraz kilkudziesięciu Żydów spalono na Placu Solnym we Wrocławiu latem 1453 roku.

Kościół podczas wojny trzydziestoletniej był wielokrotnie plądrowany, z czasem popadł w ruinę i został rozebrany.

Nowy solidny, murowany barokowy kościół z kwadratową wieżą, istniejący do dziś, powstał dzięki fundacji dwóch wrocławskich kanoników Kaspra Kamińskiego i Jana Franciszka Beera w latach 1715-1722 na miejscu starej świątyni. W 1960 odnowiono wieżę, która została zniszczona przez uderzenie pioruna.

2 grudnia 1964 budowla została wpisana do rejestru zabytków pod nr. 1175.

W 2000 roku powrócono do organizowania pielgrzymek. Odbywają się na mniejszą skalę niż dawniej. Pielgrzymi przybywają z Wrocławia oraz Oleśnicy w V niedzielę Wielkanocy.

Od 1997 do 2004 roku posadę proboszcza w parafii sprawował obecny biskup Adam Bałabuch. Obecnie proboszczem jest ks. Franciszek Łysiak.

Co roku na terenie plebanii odbywa się Festyn Parafialny. Podczas festynu odbywają się różne zabawy, konkursy, pokazy tańca. Na koniec odbywa się losowanie różnych cennych nagród (wycieczki, rowery i sprzęt domowy) ufundowanych przez pobliskich mieszkańców.

Każdego roku, 29 września odbywa się odpust parafialny, uroczysta msza odpustowa z udziałem księży z dekanatu Oleśnica Zachód.

Organizacja

Odpusty

  • 29 września – Ku czci Św. Michała Archanioła
  • V niedziela wielkanocna – Odpust Eucharystyczny

Proboszcz

  • ks. mgr Franciszek Łysiak RM (ust. 2004 r.) – od IV 2011 Wicedziekan Dekanatu Oleśnica Zachód

Kościół św. Michała Archanioła - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.