Gmina Żórawina

0

Gmina Żórawina - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskm.

Warto zobaczyć

Pałac w Galowicach – obiekt wybudowany w XVIII w., w miejscowości Galowice.
Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie – zabytkowy, manierystyczny kościół wzniesiony na zrębie dawnego gotyckiego kościoła z XIV wieku. Kościół usytuowany jest na wysepce na rzece Żórawka na terenie wsi Żórawina koło Wrocławia. Cenny przykład architektury z początku XVII stulecia na Śląsku i w Polsce.
Pałac w Żernikach Wielkich – obiekt wybudowany w 1860 r., w miejscowości Żerniki Wielkie.
Pałac w Komorowicach – obiekt wybudowany w 1529 roku, w miejscowości Komorowice przez Melchiora Hirscha von Kaltenbrunna.
Węgry, Kościelna 2
Parafia św. Jadwigi w Węgrach – znajduje się w dekanacie Borów w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIV wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Adam Andrejczuk.
Żórawina, Wrocławska 18
Parafia Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie znajduje się w dekanacie borowskim w archidiecezji wrocławskiej. Obsługiwana przez kapłana archidiecezjalnego. Erygowana w XX wieku. Księgi metrykalne prowadzone od 1947 r.
Turów, Parafialna 2
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Turowie – znajduje się w dekanacie Wrocław wschód w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w 1971 roku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr lic. Henryk Rój RM wicedziekan.