Kościół Świętego Ducha

0

Kościół Ducha Świętego w Rogoźnie - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Rogoźno, przy Placu Jana Pawła II,

Czytaj dalej

Kościół Ducha Świętego w Rogoźnie - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Rogoźno, przy Placu Jana Pawła II,

Historia

Zaczęto go budować w 1808 jako świątynię ewangelicką, nieukończona świątynia została konsekrowana w 1817 roku, wznoszenie elewacji frontowej zakończono ostatecznie w 1839 roku. W 1945 świątynia ewangelicka została przekazana katolikom, od 1965 kościoł nowo utworzonej parafii.

Architektura i wyposażenie

Budowla zwrócona jest elewacją frontową na stronę zachodnią, wybudowana w stylu późnoklasycystycznym z elewacją frontową o cechach neoromanizmu, na planie czworokąta, z czworoboczną dobudówką od zachodu, nakryty dwuspadowym dachem blaszanym. Elewacje boczne są podzielone pilastrami, okna są zamknięte półkoliście. Elewacja frontowa jest zamknięta przez dwa potężne filary, zakończone namiotkowymi daszkami. Na środku elewacji umieszczone jest wejście główne, ujęte w trzy arkady, a nad nim wysokie otwory okienne ujęte w potrójną arkadę,a nad nią okrągłe okno. Na szczycie fasady umieszczona jest czworokątna sygnaturka (wieżyczka), wyposażona w zegar, pokryta daszkiem z kulą i krzyżem. Wnętrze ma charakter jednoprzestrzenny. Zwraca uwagę w nim pozorne drewniane sklepienie kolebkowe. Drewniane empory (balkony) boczne oraz chór muzyczny są popdparte przez żłobkowane kolumny. W oknach umieszczone są witraże z XIX wieku ukazujące Jezusa oraz Apostołów Piotra i Pawła. Sufit posiada pasy z rozet. Organy pochodzą z I połowy XIX stulecia. Balustrady empor są pełne, posiadają rozety i płyciny. Wyposażenie wnętrza pochodzi z lat wspołczesnych.


Kościół Świętego Ducha - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.