Kościół Łaski Bożej w Poznaniu

0

Kościół Łaski Bożej w Poznaniu – kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Obozowej 5.

Po II wojnie światowej liczba luteranów w Poznaniu znacznie zmalała w porównaniu z okresem przedwojennym, a większość ich świątyń została przejęta przez katolików. W dniu 5 marca 1946 polska parafia ewangelicka, założona w 1920 r. i do 1939 korzystająca z kościoła staroluterskiego przy ul. Ogrodowej, odzyskała od władz miejskich i zaadaptowała na swoje potrzeby neogotycką kaplicę cmentarną przy ul. Grunwaldzkiej. W 2002 roku ruszyła budowa nowej świątyni oraz kompleksu parafialnego obejmującego stację diakonii, pastorówkę, ośrodek administracji parafialnej oraz pokoje mieszkalne i gościnne. W 2003 roku rozpoczęto odprawiać w kościele nabożeństwa, a prace ukończono w 2004 roku

Autorami projektu byli Lechosław Czernik i Grażyna Czernik oraz Iwona Całus ze Szczecina. Wystrój natomiast zaprojektował prof. Władysław Wróblewski (ASP Poznań). Kościół wzniesiono na planie prostokąta do którego przylega od północy aneks, zaś od wschodu węższe prezbiterium na planie prostokąta. Nad wejściem, od zachodu, góruje dzwonnica z trzema dzwonami.

Strop wspiera się na wysokich drewnianych łukach. W prezbiterium znajduje się stół ołtarzowy w którego antepedium znajdują się litery alfa i omega. Za nim znajduje się jednobarwny witraż z delikatnym wizerunkiem Chrystusa oraz mosiężny krzyż. Na lewo od ołtarza znajduje się chrzcielnica, zaś na prawo ambona. Na posadzce przed prezbiterium kolisty wzór geometryczny.

Na ścianie północnej znajduje się empora muzyczna z organami wykonanymi przez firmę Mollin z miejscowości Odry koło Chojnic. Mają one dwa manuały oraz klawiaturę pedałową. Ich dyspozycja przedstawia się następująco:

Tremulant II manuału, połączenia: I-P, II-P, II-I

W bocznym aneksie znajduje się przeniesiona z kaplicy na Grunwaldzkiej tablica upamiętniająca przedwojennego pastora Gustawa Manitiusa zamordowanego przez niemieckich narodowych socjalistów w Forcie VII. Obok kościoła odsłonięto tablicę ku czci ks. Samuela Dambrowskiego.

Obecnie do parafii, poza nowym kompleksem, należy dawna kaplica cmentarna położona w pobliskim parku (dawnym cmentarzu) nazwanym imieniem G. Manitiusa, oraz znajdujący się przy niej kamień z 2002 roku, upamiętniający zamordowanego pastora.

Kościół Łaski Bożej w Poznaniu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.