Jezioro Pietronajć (Pietronajcie) – jezioro znajdujące się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, położone w obniżeniu pomiędzy dolinami rzek: Wiatrołuży i Maniówki.
Jezioro Pietronajć ma regularny, owalny kształt. Średnica jeziora wynosi około 140 m, powierzchnia - ok. 1,7 ha. Lustro wody położone jest prawie 4 m ponad doliną Wiatrołuży.
Jezioro otoczone jest piaszczystym wałem o wysokości 10-18 metrów (względem lustra wody) i szerokości 80-105 m. Wewnętrzne stoki wału nachylone są pod kątem 15-30° do powierzchni jeziora, zewnętrzne - 20-35°. Wał na całej długości wykazuje podobną szerokość i brak widocznych śladów erozji. Sugeruje to, że jest on tworem młodszym niż dolina Wiatrołuży.
Jezioro jest najprawdopodobniej tzw. reliktem po pingo. Pingo są wzgórzami powstającymi w tundrze, wewnątrz których istnieją duże soczewki lodu. W wyniku wytopienia się lodu z soczewki powstała misa jeziora, natomiast wał otaczający jezioro to materiał, którym pokryta była soczewa lodu. W latach 2004-2006 rozwinęła się dyskusja na temat impaktowego pochodzenia jeziora (miałoby być ono zalanym przez wodę kraterem uderzeniowym), hipoteza ta została jednak obecnie zarzucona. W przypadku uderzenia meteorytu wał wokół jeziora powinien być niższy, a ściana od strony doliny Wiatrołuży nie powinna istnieć ze względu na brak podparcia w momencie uderzenia.
Pietronajć jest jeziorem dystroficznym o najmniejszym poziomie dystrofii wśród jezior Wigierskiego PN. |