Gmina Suwałki

0

Gmina Suwałki - gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwałkm.

Warto zobaczyć

Wigierski Park Narodowy – jeden z największych parków narodowych w Polsce. Został powołany z dniem 1 stycznia 1989 r. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dziennik Ustaw nr 25 z dn. 21 lipca 1988, poz. 173) jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce.
Wigry – jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
Jezioro Pietronajć (Pietronajcie) – jezioro znajdujące się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, położone w obniżeniu pomiędzy dolinami rzek: Wiatrołuży i Maniówki.
Pierty (Perty) – jezioro o powierzchni 2,28 km² położone w północno-wchodniej Polsce, na Pojezierzu Suwalskim, w woj. podlaskie, powiat suwalski, gmina Suwałki (na wschód od Suwałk). Poprzez jezioro Omułówek łączy się ono z jeiorem Wigry.
Jezioro Krzywe Wigierskie – jezioro położone na terenie gminy Suwałki, w województwie podlaskim, w pobliżu wsi Krzywe. Jest to zbiornik polodowcowy o wydłużonym kształcie.
Okmin (z lit. akmuo - kamień) – jezioro położone na przedpolu doliny Czarnej Hańczy w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.
Cmentarz wojenny w Leszczewku – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej. Spoczywa na nim prawdopodobnie 74 żołnierzy niemieckich i 39 rosyjskich.
Duży Sucharek (Suchar Wielki) – jezioro w Polsce, położone w województwie podlaskim, powiecie suwalskim, gminie Suwałki, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, na południowy wschód od Suwałk. Na południe od jeziora znajduje się Jezioro Wigry.