” | Jaskinia Wodna pod Raptawicką – jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, znajdująca się u podnóża wapiennego masywu Raptawickiej Turni. Znajduje się w odległości 4,4 km od Kir, po zachodniej stronie doliny, ok. 100 m na północ od Skały Pisanej. Otwór wylotowy jaskini znajduje się tuż przy w Kościeliskim Potoku, dokładnie poniżej ścieżki prowadzącej do Jaskini Mylnej, Raptawickiej i Obłazkowej, na wysokości 1027 m n.p.m.
Jaskinia Wodna pod Raptawicką jest czynną do dzisiaj podziemną odnogą Kościeliskiego Potoku. Ok. 200 m powyżej woda z potoku wpływa do podziemnych szczelin, tak, że czasami potok całkowicie zanika (tzw. ponor), a następnie wypływa w tej właśnie jaskini oraz w Jaskini Wodnej pod Pisaną. Całkowita długość korytarzy ok. 170 m. Jaskinia nie jest udostępniona turystycznie. Jest też bardzo trudna do zbadania, gdyż przez większą część roku jest w niej bardzo wysoki poziom wody. Mimo że od dawna wiedziano o niej, po raz pierwszy weszli do niej dopiero w grudniu (w zimie poziom wody jest zwykle najniższy) 1955 r. grotołazi Maciej Kuczyński i Andrzej Ostrowicz, po rozkuciu wąskiego przejścia. Zbadali początkowy odcinek jaskini. W 1979 r. grotołazi Wojciech Przybyszewski z Warszawy i Wojciech Wiesław Wiśniewski z Krakowa pokonali syfon wodny i odkryli dalszy ciąg jaskini.
Jaskinia przez pierwsze 35 m to wąska szczelina zakończona syfonem. Za nim są dalsze szczeliny z zagłębieniami wirowymi, zalane całkowicie wodą. |