Gmina Rytro

0

Gmina Rytro - gmina wiejska w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim.

Warto zobaczyć

Zamek w Rytrze – ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu koło wsi Rytro w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim.
Rezerwat przyrody Nad Kotelniczym Potokiem – leśny rezerwat przyrody w gminie Szczawnica, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim.
Kretówki – polana w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się na bocznym grzbiecie odchodzącym od Makowicy w południowym kierunku. Administracyjnie należy do miejscowości Sucha Struga, do przysiółka o nazwie również Kretówki.
Parafia Świętego Józefa Rzemieślnika w Rytrze - parafia rzymskokatolicka w dekanacie Piwniczna w diecezji tarnowskiej. Erygowana w 1931. Mieści się pod numerem 271.
Rezerwat przyrody Baniska – ścisły rezerwat przyrody na terenie miejscowości Roztoka Ryterska w gminie Rytro w województwie małopolskim. Znajduje się w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Cyrla – polana w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Jaworzyny. Położona jest na południowo-wschodnich, opadających do doliny potoku Głęboczanka stokach Makowicy, na wysokości ok. 830-860 m n.p.m.. Nazwę Cyrchla nosi również przysiółek Rytra, do którego należy ta polana.
Schronisko Cyrla – prywatne schronisko (oficjalnie Chata Górska Cyrla) położone w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny na wysokości 844 m n.p.m. Nazwa wzięła się od przysiółka Rytra – Cyrli.
Niemcowa (963 m n.p.m.) – polana grzbietowa w Paśmie Radziejowej, znajdująca się na grzbiecie Niemcowa – Kordowiec. Na grzbiecie tym, kolejno od dołu do góry jest 5 polan: Kordowiec, Poczekaj, Stos, Niemcowa i Kramarka. Polana znajduje się tylko częściowo w granicach gminy Rytro.
Chatka Wątorówka – prywatne schronisko turystyczne (chatka studencka), położona na terenie przysiółka Obidza, leżącego w granicach administracyjnych Piwnicznej-Zdrój, na wschód od Gromadzkiej Przełęczy w Beskidzie Sądeckim.
Pieniążna (1078 m n.p.m.) – szczyt położony na terenie Beskidu Sądeckiego, w Paśmie Radziejowej. Jest kulminacją bocznego grzbietu biegnącego z Przehyby w kierunku południowym. Wierzchołek jest zalesiony, podobnie jak stoki, z których zachodni opada do doliny Sielskiego, a wschodni – Starego Potoku.