Gmina Frysztak

0

Gmina Frysztak - gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskm.

Warto zobaczyć

Frysztak, Księdza Wojciecha Blajera 6
Parafia Narodzenia Najswiętszej Maryi Panny we Frysztaku – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Frysztak. Erygowana w 1277. Mieści się przy ulicy księdza Blajera.
Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie – naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej.
Klonowa Góra (488 m n.p.m.) – szczyt na Pogórzu Strzyżowskim. Najwyższy punkt powiatu dębickiego. Szlak znakowany:
Kościół św. Mikołaja w Lubli – późnogotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Lubli, wybudowany w XV wieku, przebudowany najprawdopodobniej ok.1611, jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych Pogórza Strzyżowskiego.
Kościół św. Katarzyny w Gogołowie – drewniany, kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Gogołowie, w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Rezerwat przyrody Góra Chełm – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Frysztak oraz Wiśniowa w województwie podkarpackim. numer według rejestru wojewódzkiego – 53 powierzchnia według aktu powołującego – 155,40 ha data utworzenia – 14.06.1996 dokument powołujący – M.P. 1996.41.399
Stary cmentarz żydowski we Frysztaku – został założony najprawdopodobniej w XVII wieku i znajduje się przy obecnej ul. Parkowej, na południe od rynku.
Przydrożna kapliczka wotywna zbudowana przez rodzinę Armatów, w podziękowaniu za uratowanie członków rodziny zesłanych na Sybir po upadku powstania kościuszkowskiego. Nie jest znana dokładna data budowy kapliczki, najczęściej przyjmuje się, że była to 2 połowa XIX lub przełom XVIII/XIX wieku.
Nowy cmentarz żydowski we Frysztaku określany również niekiedy jako Cmentarz żydowski w Gliniku Dolnym – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Frysztak. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał. Zajmuje powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim kilka nagrobków.