Śląskie - Architektura

Strony

Pszczyna, Brama Wybrańców 1
Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie (niem. Pless) na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich.
Częstochowa, Ojca Augustyna Kordeckiego 2
Jasna Góra (łac. Mons Clara) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru.
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (lok. Bazylika) - kościół wzniesiony w latach 1842-1849, wg projektu Daniela Grötschela z inicjatywy ks. Jana Alojzego Ficka, rozbudowany pod koniec XIX w. i powiększony o nawy boczne w roku 1925.
Zamek Ogrodzieniec  to okazałe, utrwalone ruiny warowni i magnackiej rezydencji, wkomponowanej w naturalną formację skalną, położone na wzniesieniu zwanym Górą Zamkową.  Zamek w Podzamczu, często błędnie zwany zamkiem w Ogrodzieńcu,  to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Szlaku
Rudy, Cysterska 1
Telefon: 032 4103057
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach – zabytkowy kościół przyklasztorny z XIV wieku dawnego opactwa cystersów w Rudach, obecnie wchodzi w skład Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego i Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego diecezji gliwickiej w Rudach oraz pełni funkcję kościoła p
Nowy Zamek w Żywcu – klasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany. W latach 1893–1895 powstało nowe skrzydło pokryte szklanym dachem, w którym urządzono sypialnie i pokoje gościnne.
Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim to neogotycki, piętrowy pałac z końca XIX wieku, zbudowany na planie prostokąta z trzema ryzalitami od frontu i wyniosłą wieżą w północno-wschodnim narożniku.
Zamek królewski w Bobolicach powstał w połowie XIV wieku i stanowił element systemu obronnego Korony Polskiej, powszechnie znanego jako "Orle Gniazda". Obecnie zamek jest rekonstruowany przez prywatnych właścicieli, a w jego wnętrzu znajdują się udostępnione dla turystów komnaty oraz muzeum.
Zamek w Olsztynie to ruiny okazałego XIII wiecznego zamku, będącego jednym z ważniejszych punktów obronnych pośród warowni znajdujących się na szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się on w województwie śląskim, nieopodal miejscowości Olsztyn. Historia
Piekary Śląskie, Centrum, Księdza Jerzego Popiełuszki 4 / Bytomska
Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, najbardziej znanego na Śląsku ośrodka kultu Maryjnego. Jest to rozległe, otoczone parkiem założenie neogotyckie usytuowane na wzgórzu Cerekwica (obok Bazyliki).
Bytom, Miechowice, Księdza Jana Dzierżonia
Pałac Domesów lub Pałac Wincklerów to ruiny położonego w Bytomiu-Miechowicach neogotyckiego pałacu, zbudowanego w latach 1812-1817 przez rodzinę Domesów, znacznie przebudowanego przez następnych właścicieli - Wincklerów.
Kopiec Wyzwolenia – kopiec w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.
Bytom, Śródmieście, Księdza Karola Koziołka
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu został wybudowany w 1231 w stylu gotyckim. Z tego okresu zachowała się część głównej nawy i prezbiterium. Rozbudowywany był w XIV w. oraz po pożarze miasta w 1515 (do 1530 wybudowano wieżę, zachodnią część budowli i nawy boczne).
Gliwice, Centrum, Pod Murami 2
Zamek Piastowski w Gliwicach - zamek z połowy XIV wieku położony w centrum Gliwic.
Zespół pałacowo-parkowy w Brynku – zespół zabytkowej architektury z XIX i początku XX wieku znajdujący się na obszarze 40 ha parku krajobrazowego. Powstały na bazie pałacu wraz z ogrodem botanicznym, kaplicą i zabudową gospodarczą.
Pałac w Siemianowicach Śląskich , Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich (nazywany również Pałacem Mieroszewskich w Siemianowicach Śląskich ) – klasycystyczny pałac znajdujący się w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Chopina.
Nowy Pałac Schöna w Sosnowcu – jedna z dwóch rezydencji rodu Schönów.
Bielsko-Biała, Śródmieście, Stare Miasto, Wzgórze 16
Telefon: 33 822 06 56
Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta.
Bazylika jasnogórska, Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.

Strony