Kopiec Wyzwolenia – kopiec w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.
Pomnik Jana Pawła II w Piekarach Śląskich poświęcony został 29 maja 2005 r. w czasie 58 pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców przez kardynała Franciszka Macharskiego. Autorem pomnika jest prof. Zygmunt Brachmański. Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.
Figura św. Jana w Katowicach − figura, przedstawiająca św. Jana Ewangelistę, znajdująca się w katowickiej dzielnicy Śródmieście, u wlotu ulicy Świętego Jana do Rynku. Od figury swoją nazwę wzięła dzisiejsza ul. św. Jana.
Ławeczka księżny Daisy – została odsłonięta 1 maja 2009 na rynku w Pszczynie. Pomnik księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless (ur. 28 czerwca 1873, zm. 29 czerwca 1943) jest dziełem pszczyńskiego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka. Powstał na jednym z Pszczyńskich Plenerów Artystycznych.
Pomnik Powstańców Śląskich w Kostuchnie − pomnik w dzielnicy Katowic − Kostuchnie, na skwerze bł. Stanisława Kubisty, w sąsiedztwie kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – odsłonięty w 1993 pomnik Józefa Piłsudskiego znajdujący się na placu Bolesława Chrobrego, przed frontonem gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie – pomnik w śródmieściu Częstochowy, poświęcony żołnierzom poległym w walce o niepodległość Polski. Jest on jednym z głównych elementów architektonicznych placu Pamięci Narodowej.
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w Częstochowie – pomnik poetki Haliny Poświatowskiej, odsłonięty 11 października 2007 w Częstochowie przy Alei Najświętszej Marii Panny, w pobliżu Muzeum Pielgrzymowania i ulicy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.
Pomnik „Rodzina” w Katowicach (także jako Pomnik Rodziny) − pomnik w katowickiej dzielnicy Koszutka, zlokalizowany na placu Grunwaldzkim, przy skrzyżowaniu ul. Sokolskiej i ul. Gustawa Morcinka.
Pomnik Reksia w Bielsku-Białej – pomnik–fontanna w centrum Bielska-Białej, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego, nad rzeką Białą. Został odsłonięty 3 sierpnia 2009 roku.
Pomnik Henryka Sienkiewicza w Częstochowie − pomnik dłuta częstochowskiego rzeźbiarza Stefana Policińskiego, zrealizowany w latach 1969−1973 i odsłonięty w 1973 roku na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w III Alei.
Pomnik generała Jerzego Ziętka w Katowicach – odsłonięto 19 listopada 2005, w przeddzień 20. rocznicy śmierci byłego wojewody generała Jerzego Ziętka, Jorga, przy katowickim rondzie.
Pomnik Powstańca Śląskiego w Szopienicach (także jako Pomnik Wolności) − pomnik w dzielnicy Katowic − Szopienice-Burowiec, zlokalizowany przy placu Powstańców Śląskich, obok gmachu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza.
Pomnik Harcerzy Września − odsłonięty 4 listopada 1983 pomnik upamiętniający męczeńską śmierć śląskich harcerzy, którzy we wrześniu 1939 stawili opór wkraczającym do Katowic żołnierzom i bojówkarzom niemieckim oraz innym pomordowanym w czasie okupacji hitlerowskiej.