Zachodniopomorskie - Pomniki

Strony

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie – zespół replik medali sportowych, znajdujący się Dziwnowie, przy Ulicy Reymonta, między ulicami Mickiewicza a Sienkiewicza. Pierwsze mosiężne repliki medali odsłonięto w 2002 roku.
Promenada Gwiazd (potocznie Aleja Gwiazd) w Międzyzdrojach – miejsce wzorowane na Hollywoodzkim Bulwarze oraz Alei Gwiazd w Cannes. Aleja Gwiazd powstała w 1996 roku, kiedy to podczas Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd pierwsi polscy aktorzy odcisnęli swoje dłonie w pamiątkowych płytach.
Kolumna Zwycięstwa (lub do 1989 roku Pomnik Wdzięczności) w Stargardzie znajduje się na Placu Wolności i jest ostatnim elementem Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.
Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Szczecinie – konny posąg (obiekt zabytkowy), znajdująca się w Szczecinie kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego z Wenecji.
Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Maszewa - modernistyczny monument powstały w latach dwudziestych XX wieku na przedmieściach Maszewa w woj. zachodniopomorskim. Jest jedną z największych i najoryginalniejszych tego typu budowli na Pomorzu Zachodnim.
Pomnik księcia Bogusława X i jego żony królewny Anny Jagiellonki - usytuowany przy ul. Korsarzy, w płn.-zach. narożniku Zamku Książąt Pomorskich, obok Wieży Dzwonów.
Fontanna Manzla – obiekt zabytkowy składający się z basenu fontanny autorstwa Otto Rietha oraz nieistniejącej kompozycji figuralnej Ludwiga Manzla, znajdujący się placu Tobruckim, u zbiegu współczesnych ulic Dworcowej i Nowej w Szczecinie. Obecnie w tym miejscu znajduje się Pomnik z Kotwicą.
Maszt ze statku s/s Kapitan K. Maciejewicz (nazywany również Pomnikiem-Masztem im. Kapitana Kapitanów oraz Masztem Maciejewicza) – pomnik w Szczecinie, usytuowany u wylotu Trasy Zamkowej, przy wjeździe na Plac Żołnierza Polskiego i Plac Solidarności.
Pomnik Sanitariuszki – pomnik z brązu zaprojektował i wykonał artysta plastyk Adolf Cogiel z Wrocławia. Pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku w Kołobrzegu, w strefie uzdrowiskowej miasta, przy ul. gen. W. Sikorskiego.
Pomnik Czynu Polaków – pomnik znajdujący się w Szczecinie w Parku Kasprowicza vis-à-vis Jasnych Błoni. Zaprojektowany został przez Gustawa Zemłę, a odsłonięty w 1979 roku.
Pomnik poległych żołnierzy w Sławnie odsłonięto 12 października 1958 roku w 15. rocznicę bitwy pod Lenino. W pierwotnej wersji pomnika napis brzmiał: "POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM ZA OJCZYZNĘ, WOLNOŚĆ I LUD SPOŁECZEŃSTWO POWIATU SŁAWIEŃSKIEGO". W latach 80.
Lapidarium żydowskie w Kołobrzegu – lapidarium według projektu Zygmunta Wujka powstałe 24 października 2000 roku w parku nadmorskim przy zbiegu ulic Zdrojowej i Mickiewicza na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Kołobrzegu.
Pomnik 15. Południk w Stargardzie – pomnik wyznaczający przebieg 15. południka długości geograficznej wschodniej, położony przy ul. Szczecińskiej, nieopodal ronda 15. Południk.
Pomnik Marynarza – ustawiony jest przy Placu Grunwaldzkim w Szczecinie, w osi alei Jana Pawła II.

Strony