Zachodniopomorskie - Cmentarze

Strony

Cmentarz Centralny w Szczecinie (do 1945 niem. Hauptfriedhof) – największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie.
Wałcz, Aleja Zdobywców Wału Pomorskiego
Cmentarz żydowski w Rusku określany czasem też jako Cmentarz żydowski w Darłowie – powstał w XIX wieku. Doznał poważnych zniszczeń podczas Nocy Kryształowej, skutkiem czego do naszych czasów zachowało się jedynie kilka nagrobków z połowy XIX wieku.
Cmentarz żydowski w Człopie – kirkut położony Człopie. Został założony na początku XVII wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Do naszych czasów zachowało się około dziesięciu wykonanych z piaskowca nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1861 roku. Inskrypcje są w języku niemieckim i hebrajskim.
Cmentarz jeńców francuskich - cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmuje niewielki teren w północnej części osiedla Zawadzkiego, przy ul. Litewskiej.
Lapidarium żydowskie w Kołobrzegu – lapidarium według projektu Zygmunta Wujka powstałe 24 października 2000 roku w parku nadmorskim przy zbiegu ulic Zdrojowej i Mickiewicza na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Kołobrzegu.
Stargard Szczeciński, Tadeusza Kościuszki
Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie Szczecińskim – jest największym i najstarszym spośród istniejących współcześnie nekropolii w tym mieście. Cmentarz został założony w 1910, jako przedłużenie starszego cmentarza (obecnie Park Batorego). Nosił wtedy nazwę – Nowy Cmentarz (Neuen Friedhof).
Szczecin, Plac Generała Władysława Andersa
Cmentarz wojskowy (obecnie skwer na pl. gen. Władysława Andersa), (niem. Militär Kirchhof) – dawny cmentarz wojskowy położony na terenie Szczecina. Zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami św. Wojciecha (Karkutsch Str.), pl.
Cmentarz garnizonowy (do 1945 niem. Neuer Militär Kirchof) - dawny cmentarz wojskowy położony na terenie szczecińskiego Śródmieścia. Zajmował teren pomiędzy obecną ulicą Mikołaja Kopernika (Kurfürsten str.), Ks. Sambora (Johannis str.) i pl. Zwycięstwa (Platz der Republik).
Cmentarz żydowski w Czaplinku – kirkut powstał w 1820 i mieścił się na niewielkim wzniesieniu przy Klöbensteiner Weg (dziś ul. Kamienna). W 1938 lub później uległ dewastacji. Wszystkie macewy zgromadzono na jednym stosie. Nie zachowały się żadne nagrobki.
Cmentarz komunalny przy ul. Potulickiej w Szczecinie – dawny cmentarz miejski położony na terenie Szczecina, na terenie dawnego Górnego Wiku (Oberwiek). Zajmował niewielki teren na wschód od ul. Potulickiej (Linsingen str.), na północ od ul. Piekary (Bäckerbergstr.).
Cmentarz ewangelicko-augsburski przy ulicy Tatrzańskiej w Szczecinie – dawny cmentarz protestancki położony na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn (wówczas Nemitz). Zajmował teren przy obecnej ulicy Tatrzańskiej (Friedhof str.).
Białogard, Połczyńska
Cmentarz żydowski w Białogardzie – kirkut mieścił się ok. 2 km na południe od miasta przy obecnej ulicy Połczyńskiej. Założony został w 1823. W 1938 cmentarz został zniszczony. Ma powierzchnię 0,28 ha. Obecnie teren jest nieogrodzony i porośnięty trawą. Nie zachowały się na nim żadne nagrobki.
Choszczno, Bolesława Chrobrego
Cmentarz żydowski w Choszcznie – kirkut znajduje się przy ul. Bolesława Chrobrego, na terenie zwanym Miejska Góra, dawniej Żydowska Góra. Powstał na początku XIX stulecia. W czasach nazizmu został zdewastowany. Obecnie na jego miejscu mieści się park miejski. Nekropolia ma powierzchnię 12 ha.

Strony