Lubelskie - Pomniki

Strony

Kopiec Henryka Sienkiewicza – kopiec znajdujący się w Okrzei, usypany w latach 1932–1938 na cześć pisarza Henryka Sienkiewicza przez ludność z całej Polski, a nawet zagranicy. Ma on 15 m wysokości względnej, średnicę podstawy 45 m, a został usypany z 6000 m³ ziemi.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Janowie Lubelskim – jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1818 roku w Janowie lubelskim na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Jego odbudowy dokonano w 1959 roku.
Ławeczka Isaaca Bashevisa Singera w Biłgoraju – pomnik odsłonięty 13 września 2009 podczas obchodzonych w tym mieście Dni Singera. Pomnik znajduje się w parku, w pobliżu kościoła pw. św. Jerzego.
Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku (pełna nazwa: Pomnik Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów) – pomnik odsłonięty w 1969 roku na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Ławeczka Józefa Ignacego Kraszewskiego – odsłonięta 12 września 2008.
Pomnik Jana Zamoyskiego znajduje się na Starym Mieście w Zamościu, naprzeciwko Pałacu Zamoyskich przy ulicy Akademickiej.
Mogiła Berka Joselewicza – pojedyncza mogiła, znajduje się w Białobrzegach, gmina Kock, powiat lubartowski, usytuowany jest w niewielkiej odległości od drogi Białobrzegi – Kock.
Mogiła żołnierza czeskiego 1915 w Batorzu – zabytkowa mogiła zbiorowa z I wojny światowej, znajduje się w gminie Batorz, powiat janowski, usytuowany jest poza miejscowością, w pobliżu Kolonii Batorz. Zarządcą jest Urząd Gminy w Batorzu.
Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie – pomnik odsłonięty w niedzielę 20 października 2002. Jest dziełem rzeźbiarzy: Stanisława Strzyżyńskiego, ur. 1923 w Kaliskach, woj. wielkopolskie i jego syna Zbigniewa Strzyżyńskiego, ur. 1955 w Nałęczowie.
Krzyż Wdzięczności w Lublinie – pomnik upamiętniający strajk na terenie Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów w lipcu 1980 roku, usytuowany przed nieistniejącym już biurowcem LZNS przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie.
Mogiła zbiorowa z powstania z 1863 r. w Batorzu – zabytkowa mogiła zbiorowa z okresu powstania styczniowego, znajduje się w gminie Batorz, powiat janowski, usytuowany jest poza miejscowością, około kilometra od centrum Batorza, przy leśnej drodze. Zarządcą cmentarza jest Urząd Gminy w Batorzu.
Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie – pomnik odsłonięty w lipcu 2011 r., znajduje się na rynku (pl. T. Kościuszki) przed ratuszem. Autorem 2-metrowego odlanego w brązie pomnika jest Zygmunt Jarmuł. Odlew został wykonany w pracowni rzeźby Karola Badyny w Krakowie.
Lublin, Pl. Litewski
Pomnik Unii Lubelskiej – pomnik na placu Litewskim w Lublinie, wystawiony według koncepcji Stanisława Staszica, projektu Feliksa Bentkowskiego i Pawła Malińskiego, odsłonięty 26 sierpnia 1826 roku.

Strony