Śląskie - Przyroda

Strony

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Piekary Śląskie, Centrum, Księdza Jerzego Popiełuszki 4 / Bytomska
Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, najbardziej znanego na Śląsku ośrodka kultu Maryjnego. Jest to rozległe, otoczone parkiem założenie neogotyckie usytuowane na wzgórzu Cerekwica (obok Bazyliki).
Chorzów, WPKiW, Promenada Generała Jerzego Ziętka 7
Śląski Ogród Zoologiczny jest położony na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Obejmuje obszarem 49 ha będąc tym samym po Gdańsku-Oliwie i Poznaniu trzecim największym co do powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce.
Jezioro Chechło - Nakło powstało na dawnym wyrobisku piasku. Dzisiaj jego powierzchnia wynosi 90 ha, średnia głębokość wynosi 6 m, a czystość wód zalicza się do I klasy. Dno jest piaszczyste. Wokół zbiornika rozpościerają się lasy. A linia brzegowa to przeważnie piaski i trawniki.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Park w Świerklańcu — zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu. Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.
Pszczyna, Żorska 5
Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie – hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym. Położona jest w Pszczynie, na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej "Park Zwierzyniec". W jej skład wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha wraz z infrastrukturą, m.in.
Dioblina (niem. Teufelsmülhe) to las położony nad Brynicą, na granicy Kozłowej Góry i Wymysłowa. Nazwa używana bywała także w odniesieniu do całej okolicy lasu, a nawet w stosunku do leżącego tuż obok jeziora Świerklaniec.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Lipka to nieduży las położony w południowej części Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich, ciągnący się od ulicy Tarnogórskiej, aż do obwodnicy.
Las Grodziecki (lasek grodziecki) – niewielki kompleks leśny na terenie Będzina w dzielnicy Grodziec, należący do nadleśnictwa Siewierz (leśnictwo Grodziec). Usytuowany jest pomiędzy dzielnicami: Grodziec, Łagisza i Gzichów.
Zespół stawów zwanych Pasiekami powstał w miejscu zatopienia kopalni rud żelaza. Cały obszar to piękne, malownicze miejsce. Znajduje się tutaj kilkanaście stawów, z których każdy posiada swoją charakterystyczną nazwę. Jedno z nich to Morkie Oko, inne nosi nazwę Staw Rybny.
 LOKALIZACJA OBIEKTU Badany teren znajduje się w zachodniej części miasta Piekary Śląskie na granicy z Radzionkowem. Geneza nazwy Kocie Górki prawdopodobnie wiąże się z ukształtowaniem terenu przybierającym tu postać lekko falistych pagórków.
Staw Koński w Kozłowej Górze - znajduje się w południowej części miejscowości, przy ulicy Tarnogórskiej, na przeciwko Lipki (lasu), tuż za końcem pierwszych zabudowań.
Mały Staw Koński w Kozłowej Górze - mniejszy staw leżący w lesie Lipka na przeciwko dużego Stawu Końskiego. W zależności od roku, staw przybiera mniej lub bardziej bagienną formę, czasami zdarzało mu się także wysychać. Jego głębokość nie przekracza prawdopodobnie 1,5m.
Bytom, Szombierki, Orzegowska
Fazaniec – zabytkowy park w Bytomiu, rozciągający się między Szombierkami, Bobrkiem i Orzegowem, zajmujący 18,1 ha. ↑ Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Rejestr zabytków w Bytomiu (pol.). www.wkz.katowice.pl. .
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich
Park w Kozłowej Górze - to pozostałość po spalonym w 1945 roku majątku Donnesmarcków.

Strony