Przełęcz Mała Rogata Szczerbina

0

Mała Rogata Szczerbina (słow. Malá Rohatá štrbina) – druga od północnego zachodu z czterech wybitniejszych przełączek w Wołowym Grzbiecie – odcinku grani głównej Tatr pomiędzy Mięguszowieckim Szczytem Czarnym i Żabim Koniem, którym biegnie granica polsko-słowacka. Jest położona na wysokości ok. 2355 m, pomiędzy Wschodnim Wołowym Rogiem (Východný volí roh) od północnego zachodu a Rogatą Granią (Rohatý hrebeň) od południowego wschodu.

Przełęcz znajduje się mniej więcej w połowie grani pomiędzy Hińczową Turnią a Wołową Turnią. W jej sąsiedztwie znajdują się inne przełączki: Mała Wołowa Szczerbina (w kierunku Hińczowej Turni) i Wielka Rogata Szczerbina (w kierunku Wołowej Turni). Mała Rogata Szczerbina w przeciwieństwie do Małej Wołowej Szczerbiny nie jest rozpoznawalna od strony Doliny Mięguszowieckiej – natomiast od strony Doliny Rybiego Potoku cechuje ją charakterystyczny kształt – jest widoczna jako głębokie wcięcie z sąsiadującą po jego prawej stronie ostrą turniczką. W kierunku północno-wschodnim spada z przełęczy wielki żleb.

Mała Rogata Szczerbina nie ma znaczenia taternickiego ani turystycznego. Przez cały rok najłatwiejsza droga prowadzi na nią z Doliny Mięguszowieckiej. Pierwszego wejścia na Małą Rogatą Szczerbinę dokonali Katherine Bröske i Simon Häberlein 11 września 1905 r. podczas przejścia grani Wołowego Grzbietu.

Przełęcz Mała Rogata Szczerbina - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.