Zawoja

0

Zawoja - wieś gminna w województwie małopolskim, w powiecie suskim.

Warto zobaczyć

Babiogórski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1954 roku na terenie województwa krakowskiego.
Parafia św. Klemensa papieża i męczennika w Zawoi – parafia archidiecezji krakowskiej, wchodząca w skład dekanatu Maków Podhalański. Kościół parafialny pw. św. Klemensa znajduje się w centrum Zawoi.
Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi – klasztor zakonu karmelitów bosych usytuowany w północnej części miejscowości Zawoja (województwo małopolskie, powiat suski), na terenie osiedla Przysłop.
Mosorny Groń – niewybitny szczyt o wysokości 1047 m n.p.m. w zachodniej części Pasma Polic w Beskidzie Żywieckim. Jest położony w bocznym grzbiecie odbiegającym z Cylu Hali Śmietanowej na zachód.
Przełęcz Brona (słow. Brána; 1408 m) – przełęcz w masywie Babiej Góry (Pasmo Babiogórskie) w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północno-zachodniej grani tego masywu, pomiędzy Małą Babią Górą (dokładniej przed jej drugim , wschodnim wierzchołkiem czyli Niższym Cylem) a Kościółkami.
Diablak lub Babia Góra (słow. Babia hora, 1725 m) – najwyższy szczyt masywu Babiej Góry w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego (Geoportal podaje wysokość 1723 m).
Zawoja, Markowa
Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej – muzeum typu skansenowskiego, usytuowane na tzw. Markowej Roli w przysiółku Markowa w Zawoi. Skansen tworzą obecnie trzy budynki mieszkalne (jeden z początków XIX w.