Gmina Zawoja

0

Gmina Zawoja - gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie suskm.

Warto zobaczyć

Babiogórski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1954 roku na terenie województwa krakowskiego.
Parafia św. Klemensa papieża i męczennika w Zawoi – parafia archidiecezji krakowskiej, wchodząca w skład dekanatu Maków Podhalański. Kościół parafialny pw. św. Klemensa znajduje się w centrum Zawoi.
Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi – klasztor zakonu karmelitów bosych usytuowany w północnej części miejscowości Zawoja (województwo małopolskie, powiat suski), na terenie osiedla Przysłop.
Kiczora lub Kiczera (905 m) – szczyt Pasma Przedbabiogórskiego (Jałowieckiego), pomiędzy Przełęczą Przysłop (661 m) a Solniskami (879 m). Według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Makowskiego.
Przełęcz Brona (słow. Brána; 1408 m) – przełęcz w masywie Babiej Góry (Pasmo Babiogórskie) w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północno-zachodniej grani tego masywu, pomiędzy Małą Babią Górą (dokładniej przed jej drugim , wschodnim wierzchołkiem czyli Niższym Cylem) a Kościółkami.
Mosorny Groń – niewybitny szczyt o wysokości 1047 m n.p.m. w zachodniej części Pasma Polic w Beskidzie Żywieckim. Jest położony w bocznym grzbiecie odbiegającym z Cylu Hali Śmietanowej na zachód.
Jałowcowy Garb (1017 m) – niewybitne, zalesione wzniesienie w Beskidzie Żywieckim, położone pomiędzy Przełęczą Jałowiecką Północną i Południową, na granicy polsko–słowackiej. Część szczytowa stanowi szerokie wypłaszczenie.
Wełczoń, zwany też Patrią (879 m) – szczyt w Paśmie Jałowieckim, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego.