Wielkopolskie - Niezachowane

Brama Berlińska w Poznaniu (niem. Berliner Tor) – zachodnia, główna brama poznańskiej twierdzy poligonalnej, wzniesiona w latach 1843-1849 według projektu sygnowanego przez dyrektora budowy Twierdzy Poznań, kpt. Reichela, w stylu historystycznym, w formach neoromańskich z elementami neogotyku.
Poznań, Plac Kolegiacki
Kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu – nieistniejący już dziś, jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce, którego wieża przez wiele stuleci stanowiła jeden z symboli miasta.
Brama Dębińska – jedna z bram Twierdzy Poznań. Jednoprzelotowa brama komunikacyjna, pozwalała na połączenie miasta z Dębiną i Dębcem.
Cmentarz żydowski w Murowanej Goślinie – kirkut mieścił się przy ul. Mściszewskiej. Powstał w XVIII stuleciu. W czasie okupacji został zdewastowany przez hitlerowców. Miał powierzchnię 0,41 ha. Nie zachowały się żadne nagrobki. Obecnie na terenie dawnej nekropolii mieści się Gimnazjum nr 1.
Konwent franciszkanów obserwantów – bernardynów w zakonnej prowincji wielkopolskiej działający w latach 1701-1827 w Gołańczy, w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim. Do chwili obecnej zachował się zdewastowany kościół klasztorny wraz z ozdobną bramą wjazdową.
Kościół św. Piotra w Poznaniu – kościół ewangelicko-reformowany w Poznaniu, neoromański, wzniesiony w latach 1838–1841 według projektu Karla Friedricha Schinkla, zniszczony w 1945, niezachowany.
Brama Kaliska – jedna z bram Twierdzy Poznań. Została wyburzona w 1950 roku jako ostatnia z bram Festung Posen. Przez nią wychodziła droga z Poznania w kierunku Żegrza i Kórnika.
Koło, Juliusza Słowackiego
Cmentarz żydowski w Kole – niezachowany do naszych czasów, z tradycją sięgającą kilku wieków wstecz. Znajdował się między ulicą 3 Maja a rzeką Wartą, na terenie osiedla Płaszczyzna. Teraz to teren ogrodzony – z tyłu Miejskiego Domu Kultury, aż do ulicy Słowackiego i Placu Narutowicza.
Poznań, Stary Rynek
Nowy Ratusz w Poznaniu – nieistniejący budynek w Poznaniu, na Starym Rynku. Obiekt powstał po wyburzeniu w 1890, grożącego zawaleniem budynku Wagi Miejskiej. Był położony obok "Starego Ratusza", po jego zachodniej stronie. Pełnił funkcję siedziby władz miejskich.
Kalisz, Nowy Świat
Stary cmentarz żydowski w Kaliszu – kirkut w Kaliszu, na Czaszkach, leżący przy ul. Nowy Świat został założony w 1287 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy doszczętnie zdewastowali teren cmentarza, używając nagrobków do wybrukowania Kanału Rypinkowskiego.
Wieża kościoła św. Marcina w Poznaniu – wybudowana w 1928 roku, projektu Stefana Cybichowskiego, od strony ul. Św. Marcin, przy bocznym wejściu do kościoła, podczas gruntownego remontu (1925-1928) XVI-wiecznej świątyni. Wznosiła się na wysokość 45 m, jej podstawa wynosiła 6 na 6 metrów.