Śląskie - Niezachowane

Strony

Zamek w Świerklańcu (niem. Schloss Neudeck) – obecnie ruiny dawnego zamku (starego pałacu) na mokradłach w miejscowości Świerklaniec w powiecie tarnogórskim. Pierwotnie założony w średniowieczu przez Piastów na otoczonej wodą wyspie na planie owalnym, z dziedzińcem oraz wieżą.
Sosnowiec, Dekerta 16
Wielka Synagoga w Sosnowcu – nieistniejąca obecnie, największa synagoga, która znajdowała się w Sosnowcu, przy ulicy Dekerta 16.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 114
Pałac Ślubów w Katowicach − nieistniejący budynek, który był zlokalizowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy alei Wojciecha Korfantego 14.
Synagoga w Mikołowie – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Mikołowie przy ulicy Żorskiej.
Czeladź, Katowicka
Synagoga w Czeladzi – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Czeladzi przy ulicy Katowickiej. Synagoga została zbudowana w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku hitlerowcy zmusili Żydów do rozbiórki synagogi. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Zamek w Skoczowie – gród a następnie zamek istniejący od XIV do XX wieku w Skoczowie, ostatecznie rozebrany w 1938. Początkowo własność piastowskich książąt cieszyńskich (z przerwą w latach 1573/77-1594), a po ich wymarciu Habsburgów.
Pszczyna, Fryderyka Chopina
Kościół św. Jadwigi – dawny kościół katolicki w Starej Wsi, po I wojnie światowej w granicacy Pszczyny, spalony na skutek działań wojennych w pierwszych dniach września 1939 r.
Koniecpol, Tadeusza Kościuszki 7
Synagoga w Koniecpolu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Koniecpolu przy ulicy Tadeusza Kościuszki 7.
Schronisko na Trzech Kopcach – nieistniejące już schronisko turystyczne na szczycie Trzech Kopców w Beskidzie Śląskim.
Kościół ewangelicki – rozebrany w latach 60. XX wieku kościół ewangelicki w Raciborzu. Była to świątynia luterańska. Powstała w latach 1909–1911 na rogu obecnych ulic Wileńskiej i Ogrodowej, naprzeciwko Zespołu Szkół Zawodowych.
Duża Synagoga w Zabrzu – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Zabrzu w dzielnicy Małe Zabrze, przy dzisiejszej ulicy Brysza.
Synagoga w Rybniku – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Rybniku przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Chrobrego, w pobliżu Urzędu Miasta.
Klasztor bernardynów w Cieszynie – nieistniejący średniowieczny klasztor franciszkański w Cieszynie.
Kościół św. Wawrzyńca w Bytomiu – obecnie nieistniejąca rzymskokatolicka świątynia wzniesiona w XVI wieku w Mikulczycach, a następnie przeniesiona do parku miejskiego w Bytomiu w 1901 roku. Zniszczona w wyniku podpalenia w 1982 roku.
Bielsko-Biała, Lipnik, Krakowska
Synagoga w Białej – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Białej Krakowskiej (obecnie Bielsko-Biała), w dzielnicy Lipnik, przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic: Krakowskiej i Kazimierza Wielkiego.
Ratusz w Bytomiu – obecnie nieistniejąca siedziba władz Bytomia znajdująca się na Rynku.
Katowice, Warszawska 31
Willa Holtzego − nieistniejąca willa mieszkalna, należąca do Richarda Holtze (radnego Katowic i lekarza miejskiego tego miasta), zlokalizowana przy ul. Warszawskiej 31 w Katowicach, w dzielnicy Śródmieście.
Katowice, Chorzowska
Gottwald – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszych ul. Chorzowskiej i ul. Jana Nepomucena Stęślickiego. Obecnie kopalnia nie istnieje.
Będzin, Zagórska / Wyzwolenia
Cmentarz żydowski w Będzinie przy ulicy Sieleckiej – został założony pod koniec XIX wieku. Został zniszczony podczas II wojny światowej, a w okresie PRL wybudowano na jego miejscu bazę Państwowej Komunikacji Samochodowej. Część ocalałych macew przeniesiono wówczas na kirkut na Podzamczu.
Bazary Zamkowe (zwane też Wysokim Trotuarem i Podzamczem) – zespół budynków istniejący w latach 1899-1974 w Bielsku-Białej przy ul. Zamkowej i pl. Bolesława Chrobrego, bezpośrednio przylegający do zamku książąt Sułkowskich od strony wschodniej i północnej.

Strony