Przedgórze Sudeckie - Atrakcje

Strony

Świdnica, Plac Pokoju
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku – placówka muzealna zlokalizowana w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim, uruchomiona 28 maja 1996.
Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810.
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich – średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Nazywana jest „śląską Pizą”.
Zamek w Ząbkowicach Śląskich – renesansowa budowla wzniesiona w latach 1522–1532 na miejscu gotyckiego zamku obronnego, obecnie w ruinie.
Strzegom, Plac Jana Pawła II
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu znajduje się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej. Początkowo kościół należał do Joannitów zakonu rycerskiego, zaś parafia przy tym kościele została erygowana w XVI w. Od 2002 r. świątynia jest bazyliką mniejszą.
Bazylika św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej – kościół parafialny w Ziębicach.
Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku.
Ratusz w Świdnicy położony jest w centrum miasta, przy Rynku 37.
Ratusz w Otmuchowie – został wybudowany w roku 1538, a wieżę dostawiono w 1604 roku. W czasach późniejszych był kilkakrotnie przebudowywany, a w latach 1973 i 1976 remontowany i restaurowany. Obecnie budowla jest siedzibą władz miejskich Otmuchowa.
Ratusz w Ząbkowicach Śląskich – wniesiona w 1864 r. neogotycka budowla, ulokowana na rynku miejskim, w bloku zabudowy śródrynkowej. Obecnie jest siedzibą kilku instytucji miejskich.
Ratusz w Ziębicach - ziębicki ratusz został wybudowany w latach 1897-1899 według projektu K. Muelhkego i E. Poetscha. Z dawnego ratusza zachowała się renesansowa wieża. Ratusz mieści się pośrodku rynku. Reprezentuje styl eklektyczny z przewagą detali neobarokowych.
Ratusz w Paczkowie – masywna budowla mieści się pośrodku Rynku. Renesansowy z około 1550 roku, mimo zasadniczej przebudowy w latach 1822 w stylu późnoklasycystycznym i 1912 zachował dawną sylwetkę. Jego wysoka (45 metrów), zwieńczona hełmem wieża jest dobrym punktem widokowym.
Zalew Paczkowski (Jezioro Paczkowskie) – zbiornik retencyjny powstały w wyniku zalania spiętrzonymi wodami Nysy Kłodzkiej stawów będących wyrobiskami żwirowni, złożony z dwóch zbiorników, Kozielno i Topola, zlokalizowany jest na granicy województwa dolnośląskiego i województwa opolskiego.
Dzierżoniów, Wzgórze Ojca Świętego Jana Pawła II 1
Parafia Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie znajduje się w dekanacie dzierżoniowskim w diecezji świdnickiej. W latach 1984-1987 wzniesiono tu kaplicę mszalną. 1 września 1988 erygowano parafię pw. Królowej Różańca Świętego, wydzielając osiedla Jasne i Różane z parafii św. Jerzego oraz os.
Kościół świętej Anny – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Jakuba Apostoła w Sobótce.
Jezioro Otmuchowskie (Zbiornik Otmuchów) – zbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1928-33 (nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau) na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Otmuchów, tama ziemna.
Piława Górna, Henryka Sienkiewicza 96
Pałac Gladishof w Piławie Górnej – wybudowany w XVII w. w Piławie Górnej.
Rezerwat przyrody Las Bukowy – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje stary drzewostan bukowy na północnych stokach Góry Chrobrego posiadający wysokie walory przyrodniczych i krajobrazowe. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 38).

Strony