Powiat piski - Atrakcje

Strony

Kościół św. Jana Chrzciciela w Piszu – najstarszy kościół w Piszu. Do 1945 świątynia ewangelicka. Od 1946 siedziba rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu.
Orzysz, Wojska Polskiego
Parafia wojskowa pw. Świętego Kazimierza w Orzyszu znajduje się w Warmińsko-Mazurskim Dekanacie Wojskowym Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Jej proboszczem jest ks. mjr Krzysztof Smoleń. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 kwietnia 2009. Mieści się przy ulicy Wojska Polskiego.
Pisz, pl. Daszyńskiego 7
Ratusz w Piszu - piski ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1900 za pieniądze pochodzące z kontrybucji wypłaconych przez Francję po wojnie francusko-pruskiej 1871. Mieści Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwo Powiatowe i Urząd Stanu Cywilnego. Jest to budowla dwukondygnacjowa z niewielką sygnaturką.
Biała Piska, Plac Adama Mickiewicza 25
Ratusz w Białej Piskiej – ratusz znajdujący się przy ulicy Mickiewicza. Obecnie mieści Urząd Miasta i Gminy Biała Piska, Urząd Stanu Cywilnego, komisariat policji i bank.
Orzysz (niem. Arys-See) – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora leży miasto Orzysz.
Pisz, Trzcinowa 1
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piszu - parafia został kanonicznie erygowana 6 grudnia 1998 przez biskupa ełckiego Wojciecha Ziembę. Jej terytorium wydzielono z parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej.
Orzysz, Ełcka 22
Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego w Orzyszu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się przy ulicy Ełckiej 22.
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Biała Piska diecezji ełckiej. Jeden z zabytków miasta.
Kościół Matki Bożej Miłosierdzia Ostrobramskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pisz diecezji ełckiej. Jeden z zabytków miasta.
Wiartel – jezioro Pojezierza Mazurskiego leżące 6 km na południowy zachód od Pisza, w Puszczy Piskiej.
Jezioro Jegocin - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. piskim, w gminie Pisz i gminie Ruciane Nida. Jezioro leży na terenie Pojezierza Mazurskiego w Puszczy Piskiej, na południowy wschód od miejscowości Wejsuny na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze to: Pisa, Narew, Wisła.
Bełdany - jezioro polodowcowe, rynnowe znajdujące się na Mazurach (województwo warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski, gmina Mikołajki), w całości na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, otoczone sosnowo - świerkowymi lasami Puszczy Piskiej. Zbiornik usytuowany jest na wysokości 116 m n.p.m.
Orzysz, Ełcka 17
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Biała Piska Diecezji ełckiej. Mieści się przy ulicy Ełckiej.
Wieża ciśnień w Piszu – wieża wodna znajdująca się w Piszu przy ulicy Gdańskiej, wybudowana w 1907 roku. W 1992 roku została wyłączona z eksploatacji. W 2007 roku została wpisana do Rejestru Zabytków, a w 2013 roku została gruntownie odrestaurowana i wyremontowana.
Jezioro Tyrkło (niem. Tirklo-See, Türkle-See) – jezioro eutroficzne typu rynnowego o położeniu w kierunku południkowym, powierzchnia 236 ha, długość 5,2 km, szerokość do 0,6 km i głębokość maksymalnej 29,2 w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz.
Kocioł – jezioro w Polsce na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Strony