Powiat człuchowski - Atrakcje

Strony

Człuchów, Kościelna 8
Zamek człuchowski - zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości w Polsce. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu i siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Historia
Jezioro Głębokie (kaszb. Jezoro Głãbòczé lub Jezoro Pietrzkòwsczé) - jezioro w woj. pomorskim, w pow. bytowskim, w gminie Miastko, leżące na terenie Pojezierza Bytowskiego.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Debrzno, w województwie pomorskim. Mieści się przy ulicy Witosa.
Jezioro Olszanowskie - leśne jezioro wytopiskowe położone na północnym skraju Pojezierza Krajeńskiego, na obszarze gminy Rzeczenica, o ogólnej powierzchni 68,83 ha. Jezioro jest położone w pobliżu rynny polodowcowej tzw. zespołu jezior Szczycieńskich.
Lipczyno Wielkie (kaszb. Wiôldżé Lipczińsczé) - śródleśne jezioro wytopiskowe o ogólnej powierzchni 154,66 ha, położone na Równinie Charzykowskiej, na obszarze gminy Przechlewo, powiatu człuchowskiego, województwo pomorskie.
Rezerwat przyrody Przytoń – leśny rezerwat przyrody w województwie pomorskim, powiecie człuchowskim w gminie Przechlewo. Utworzony 1 stycznia 1984 roku o powierzchni 19,57 ha.
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Międzyborzu – greckokatolicka cerkiew parafialna. Mieści się we wsi Międzybórz, w gminie Rzeczenica, w powiecie człuchowskim, w województwie pomorskim.
Kościół św. Piotra i Pawła – katolicki kościół filialny, zlokalizowany w Cierzniach, w gminie Debrzno. Należy do parafii św. Bartłomieja w Uniechowie. Obiekt w centrum wsi, bezpośrednio przy drodze krajowej nr 22.
Dymno (Jezioro Koczalskie) (kasz. Kòczalsczé Jezoro lub Dëmno, niem. Grosser Diemensee) - bezodpływowejezioro rynnowe położone na południowym krańcu Pojezierza Bytowskim (powiat człuchowski, województwo pomorskie) na północ od Koczały na skraju Równiny Charzykowskiej.
Orzechowo (kaszb. Jezoro Òrzéchòwò) - przepływowe jezioro rynnowe położone na północnym skraju Pojezierza Krajeńskiego ("Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno"), na obszarze gminy Rzeczenica (powiat człuchowski, województwo pomorskie), o ogólnej powierzchni 21,24 ha.
Rezerwat przyrody Osiedle Kormoranów – ornitologiczny rezerwat na obszarze gminy Przechlewo (utworzony w 1956 r., o powierzchni 20,46 ha). Ochronie rezerwatu podlega jedna z największych w Polsce kolonii kormoranów.
Rezerwat przyrody Bagnisko Niedźwiady (kaszb. Miedwiedzé Bagniszcza) – leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody na południowym skraju Pojezierza Bytowskiego (ustanowiony w roku 1982 i o powierzchni 47,76 ha). Ochronie rezerwatu podlega głównie bór bagienny i zespół leśnych torfowisk.
Jezioro Cęgi Małe – wodno-florystyczny rezerwat na obszarze gminy Koczała (utworzony w roku 1981 o powierzchni 4,06 ha). Ochronie rezerwatu podlega jezioro dystroficzne i przyległy obszar torfowiska przejściowego. Najbliższą miejscowością jest Trzyniec.
Parafia Świętej Anny w Przechlewie – rzymskokatolicka parafia w Przechlewie. Należy do dekanatu borzyszkowskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1951 roku.
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczale – rzymskokatolicki kościół parafialny parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koczale.
Brzezie, Koszalińska 39
Parafia św. Wawrzyńca w Brzeziu została utworzona w 1864 roku, ponownie w 1947. Należy do dekanatu Czarne diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w 1812 roku jako obiekt szachulcowy, rozbudowany w latach 1924-1925, poświęcony 27 kwietnia 1924.

Strony