Powiat braniewski - Architektura

Strony

Frombork, Katedralna 8
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku – kościół gotycki, trójnawowa bezwieżowa hala z wydłużonym prosto zamkniętym prezbiterium, zbudowana w latach 1329-1388.
Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie – bazylika mniejsza w Braniewie. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Pałac w Słobitach – założenie pałacowo-parkowe z przełomu XVII i XVIII wieku we wsi Słobity, pomiędzy Elblągiem a Braniewem.
Braniewo, Świętokrzyska 10
Kościół Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Braniewo archidiecezji warmińskiej. Jeden z rejestrowanych zabytków miasta.
Pałac w Gładyszach – osiemnastowieczny zespół pałacowo-parkowy w Gładyszach, pierwotnie należący do rodziny Dohnów, od 1986 zrujnowany.
Zamek w Braniewie – zamek biskupi z XIII wieku w Braniewie. Jego pozostałości znajdują się w południowo-wschodniej części Starego Miasta niedaleko kościoła św. Katarzyny.
Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie – mieści się na wzniesieniu nad Wałszą, przy ulicy Rynek.
Braniewo, Gdańska 17-19
Kolegium Jezuitów w Braniewie (Collegium Hosianum) – jedna z najważniejszych szkół jezuickich w Polsce, założona przez kardynała Stanisława Hozjusza.
Dom przy Błotnej 2 we Fromborku – zabytkowy, wolnostojący dom położony we Fromborku, przy ulicy Błotnej 2. Pierwotnie schronisko młodzieżowe niemieckiego Czerwonego Krzyża.
Frombork, Katedralna 6
Nowy pałac biskupi we Fromborku – zabytkowy, neogotycki, wykonany z cegły, znajdujący się we Fromborku, przy ulicy Katedralnej 6. Obecnie pełni funkcję plebani tutejszej parafii.

Strony