Plac Teatralny w Toruniu

0

Plac Teatralny w Toruniu jest placem w Toruniu, sąsiadującym ze Starym Miastem, na miejscu dawnych obwarowań miejskich. Zbiegają się na nim ulice: Wały Generała Sikorskiego, Chełmińska, aleja Solidarności, Fosa Staromiejska oraz Podmurna.

Czytaj dalej

Plac Teatralny w Toruniu jest placem w Toruniu, sąsiadującym ze Starym Miastem, na miejscu dawnych obwarowań miejskich. Zbiegają się na nim ulice: Wały Generała Sikorskiego, Chełmińska, aleja Solidarności, Fosa Staromiejska oraz Podmurna.

Historia

W średniowieczu na tym terenie znajdował się jeden z ważniejszych elementów obwarowań miejskich - barbakan przed Bramą Chełmińską. Został on zniszczony podczas oblężenia szwedzkiego w 1703 r. W latach 70. XIX w., rozpoczęto likwidować średniowieczną fosę, po czym wytyczono reprezentacyjny plac, tzw. esplanadę przed Bramą Chełmińską (Culmer Esplanade). Pośrodku, na osi Ulicy Chełmińskiej wystawiono neogotycki pomnik poświęcony żołnierzom walczącym w wojnie francusko-pruskiej, projektu Johannesa Otzena. Od końca XIX w. południową część placu zaczęto zabudowywać budynkami użyteczności publicznej. Są to: neogotycka siedziba starostwa, ob. Urząd Miejski (1899-1901, proj. Hugo Hartung), neorenesansowy Hotel Polonia (1890 r.) oraz secesyjny teatr miejski, ob. Teatr im. Wilama Horzycy (1901-1904, proj. Ferdinand Fellner i Hermann Helmer). Po 1920 r. wyburzono pomnik i zlikwidowano bastionowe obwarowania otaczające Stare Miasto, a plac stał się jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta. W latach 1928-32 w północnej części zbudowano modernistyczną siedzibę Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych (proj. Franciszek Krzywda-Polkowski ze zmianami S. Cybichowskiego, ob. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego).

Zabudowa

  • Teatr im. Wilama Horzycy (Plac Teatralny 1)
  • Hotel Polonia.
  • Urząd Miasta, dawne starostwo powiatowe (ul. Wały Gen. Sikorskiego 8)

Komunikacja

Plac jest jednym z ważniejszych w mieście węzłów komunikacji miejskiej, na który składają się przystanki tramwajowe przy ul. Wały Gen. Sikorskiego oraz autobusowe przy al. Solidarności, gdzie znajdują się przystanki końcowe kilku linii autobusowych.

  • Linie autobusowe: 01, 02, 03, 10, 19, 20, 21, 27, 30, 31, 32, 38, 43.
  • Linie tramwajowe: 1, 1N, 3, 5.

Plac Teatralny w Toruniu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.