Niepołomice

0

Niepołomice - miasto w województwie małopolskim, w powiecie wielickim.

Warto zobaczyć

Zamek Królewski w Niepołomicach – gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic.
Ratusz w Niepołomicach - niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 według projektu architekta Jana Sas Zubrzyckiego jako siedziba władz miejskich. W stulecie wybudowania ratusza został odnowiony. Budynek jest trójkondygnacyjny, posiada wieżę i szczyt. Mieści się przy Rynku.
Niepołomice, Bohaterów Getta
Synagoga w Niepołomicach – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Niepołomicach przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Getta. Synagoga została zbudowana w XIX wieku. Podczas II wojny światowej, w 1941 roku hitlerowcy spalili synagogę. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników − gotycki murowany kościół parafialny z połowy XIV wieku, zbudowany z donacji Kazimierza Wielkiego w ówczesnej wsi królewskiej Niepołomice.
Puszcza Niepołomicka – kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje teren położony w widłach Wisły i Raby. Składa się z kilku oddzielnych kompleksów, niegdyś stanowiących jedną całość. Główny kompleks zajmuje powierzchnię ok.
Kopiec Grunwaldzki – kopiec znajduje się w Niepołomicach, na Wężowej Górze (212 m n.p.m.), na zachód od centrum miasta i zamku usypany został w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
Niepołomice, Bohaterów Getta
Cmentarz wojenny nr 328 - Niepołomice – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu IX Bochnia.
Cmentarz wojenny nr 326 – Niepołomice – był to austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu IX Bochnia.
Niepołomice, Jazy, Osiedle Suszówka 1
Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Niepołomicach - Jazach - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Niepołomice archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 2008. Kościół parafialny budowany w latach 1999-2008, konsekrowany w 2008. Mieści się przy ulicy Suszówka.
Cmentarz wojenny nr 327 - Niepołomice - wydzielona kwatera na cmentarzu parafialnym w Niepołomicach. Według większości źródeł cmentarz był częścią IX okręgu cmentarnego - Bochnia. Głównym architektem tego okręgu był Franz Stark i to prawdopodobnie on zaprojektował pierwotny wystrój cmentarza.