Muzeum Północno-Mazowieckie

0

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży to muzeum powstałe 14 marca 1948 z inicjatywy polskiego etnografa Adama Chętnika. Obecnym dyrektorem placówki jest Jerzy Jastrzębski.

Czytaj dalej

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży to muzeum powstałe 14 marca 1948 z inicjatywy polskiego etnografa Adama Chętnika. Obecnym dyrektorem placówki jest Jerzy Jastrzębski.

Historia

Pierwsze starania Adama Chętnika w celu utworzenia placówki miały miejsce w 1946 roku, kiedy to powstał pod jego kierownictwem Instytut Północno-Mazowiecki. W instytucie funkcjonowały trzy główne działy: zniszczeń wojennych ziemi łomżyńskiej po II wojnie światowej, geologiczno-paleontologiczny oraz dział etnografii i kultury ludowej, organizowany w Nowogrodzie w muzeum typu skansenowskiego.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność dwa lata później w swojej pierwszej siedzibie, przy alei Legionów 18 (obecnie 26), o łącznej powierzchni użytkowej 108 m2. 15 marca 1948 o godzinie 15.00 odbyło się uroczyste otwarcie muzeum, które już od 20 listopada wystawiło swoją pierwszą stałą ekspozycję "Kultura i przyroda Północno-Wschodniego Mazowsza". Do 1957 roku muzeum zaprezentowało 12 czasowych wystaw.

W 1958 roku muzeum przeniosło się na 3. piętro budynku Powiatowego, a następie Wojewódzkiego Domu Kultury, przy ulicy Sadowej 5. Od tej pory muzeum dysponowało łączną powierzchnią użytkowej 278 m2, która pozwalała na udostępnienie zwiedzającym aż trzech stałych ekspozycji: "Rękodzieło i sztuka ludowa", "Jantar - bursztyn w Dorzeczu Narwi Środkowej" oraz "Fauna i flora miejscowa". Do 1980 roku muzeum zaprezentowało 122 czasowe wystawy.

Od 1981 roku muzeum prowadziło swoją działalność w nowej siedzibie, przy ulicy Krzywe Koło 1, będącej dawną XIX-wieczną plebanią parafii ewangelicko-augsburskiej, zwanej "Domem Pastora". Odtąd muzeum dysponowało łączną powierzchnią użytkową 544 m2, jednak zwiedzającym udostępniono tylko jedną stałą ekspozycję "Bursztyn dorzecza Narwi Środkowej" ze względu na niedogodne warunki lokalowe. Pomimo wspomnianych uciążliwości, muzeum zdołało zaprezentować do roku 2005 aż 197 czasowych wystaw.

W 2006 roku muzeum przeniosło się do obecnej siedziby, przy ulicy Dwornej 22 (na rogu ulic Dwornej i Giełczyńskiej), o łącznej powierzchni użytkowej 1550 m2. Od tego czasu budynek muzeum przechodził kapitalny remont i nie była prowadzona działalność kulturowa, poza wystawieniem skromnej ekspozycji tymczasowej i sprzedażą publikacji muzealnych.

W lipcu 2009 roku rozpoczęła się modernizacja zabytkowego budynku muzeum, która jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt modernizacji wyniesie 5,2 mln zł. Po zakończeniu modernizacji budynek będzie miał 4 kondygnacje nadziemne, a muzeum uzyska nową powierzchnię wystawienniczą, tj. sale wystaw czasowych - 216 m2 (dotychczas 90 m2), sale wystaw stałych - 245 m2 (dotychczas 40 m2). Po remoncie budynek muzeum będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i zostanie wznowiona działalność wystawienniczą.

Cykliczne imprezy

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży jest ponadto organizatorem kilku imprez cyklicznych o znaczeniu ponadregionalnym. Są to:

  • "Skansenowskie spotkania" – plenerowa impreza folklorystyczna prezentująca kulturę kurpiowszczyzny (pierwsza połowa czerwca w Skansenie Kurpiowskim),
  • "Powroty do przeszłości" – doroczny festyn archeologiczno-historyczny organizowany na dziedzińcu muzeum (czerwiec),
  • "Niedziela na św. Rocha" – plenerowa impreza folklorystyczna prezentująca kulturę kurpiowszczyzny na tle innych regionów folklorystycznych Polski (połowa sierpnia w Skansenie Kurpiowskim),
  • "Bursztynowy kierec" – doroczna nagroda przyznawana od 1996 roku sponsorom i darczyńcom muzeum.

Muzeum Północno-Mazowieckie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.