Kraków - Place

Strony

Rynek Główny – główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic, wytyczony w 1257 na północ od Okołu i jego przedpola; na wschód od Rynku Głównego wytyczono Mały Rynek (rynek pomocniczy).
Mały Rynek – rynek pomocniczyStarego Miasta w Krakowie, regularny, prostokątny, wytyczony w wyniku lokacji Krakowa na wschód od Rynku Głównego, na tyłach kościoła Mariackiego, między ulicą Mikołajską i ulicą Sienną.
Kraków, Kleparz, Rynek Kleparski
Rynek Kleparski – plac miejski w Krakowie znajdujący się bezpośrednio na północ od Starego Miasta, pomiędzy ulicami Basztową i św. Filipa; niegdyś rynek miasta Kleparz, obecnie plac targowy (zwany popularnie Starym Kleparzem).
Kraków, Podgórze, Rynek Podgórski
Rynek Podgórski – rynek, a także ulica w Krakowie, położony w centrum dzielnicy Podgórze. Jest to główny plac Podgórza. Został wytyczony w XVIII wieku u podnóża wzgórza Lasoty, na miejscu dawnego centrum przedmiejskiego. Było to skrzyżowanie dróg prowadzących do Krakowa, Kalwarii i Wieliczki.
Plac Szczepański – plac w Krakowie usytuowany między Plantami a ulicami: św. Tomasza i Szczepańską.
Plac św. Marii Magdaleny w Krakowie – plac znajdujący się na Starym Mieście w Krakowie, usytuowany między ulicami Grodzką i Kanoniczą, w centrum dawnego Okołu. Ma 997 m² powierzchni.
Kraków, Plac Inwalidów
Plac Inwalidów – plac w Krakowie, usytuowany u zbiegu ulic Królewskiej i Juliusza Lea, łączący się kompozycyjnie z Alejami Trzech Wieszczów. Obok niego znajduje się Park Krakowski i oddział "Ulica Pomorska" Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (w "Domu Śląskim" przy ulicy Pomorskiej).
Plac Mariacki – plac w Krakowie na Starym Mieście sąsiadujący z Rynkiem Głównym. Powstał po roku 1802 po likwidacji cmentarza parafialnego wokół Kościoła Mariackiego.
Plac Wszystkich Świętych – plac miejski położony na terenie Starego Miasta w Krakowie pomiędzy kościołem Franciszkanów, ulicą Grodzką a placem Dominikańskim.
Plac na Groblach – plac w centrum Krakowa, w pobliżu Wisły i Wawelu. Miejsce spotkań i temat piosenek Piwnicy pod Baranami.
Plac Wolnica – plac na Kazimierzu w Krakowie znajdujący się u zbiegu ulic Krakowskiej i św. Wawrzyńca. Obok placu, w narożniku ulic Bożego Ciała oraz św. Wawrzyńca stoi kościół Bożego Ciała, będący główną świątynią parafialną Kazimierza.
Kraków, Rynek Główny 23
Kamienica Kromerowska - jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi ona numer 23.
Kraków, Plac Dominikański
Plac Dominikański – plac w Krakowie usytuowany między ulicą Grodzką, ulicą Dominikańską, a kościołem Dominikanów. W okresie przedlokacyjnym był placem targowym. Nazwa – Dominikański – utrwaliła się w latach 70. XIX wieku, wcześniej miejsce to nazywano ulicą Szeroką.
Plac Nowy, popularnie zwany Żydowskim – plac na krakowskim Kazimierzu. Odchodzą od niego ulice Nowa, Rabina Meiselsa i Warschauera, wschodnią część zamyka ul. Estery (numery 8 - 18).
Kraków, Rynek Główny 6
Szara Kamienica – jedna z największych kamienic przy Rynku Głównym w Krakowie (Rynek Główny nr 6).
Kraków, Rynek Główny 38
Kamienica Kencowska (Kamienica Kęcowska) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi ona numer 38.
Plac Teodora Axentowicza w Krakowie (dawniej Plac Kazimierza Wielkiego) – plac w krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Obecna nazwa, upamiętniająca Teodora Axentowicza obowiązuje od 1952 roku.
Kraków, Rynek Główny 40
Kamienica Januszowiczowska – jedna z zabytkowych kamienic przy Rynku Głównym w Krakowie. Oznaczona numerem 40.
Plac im. ojca Adama Studzińskiego – plac, mający kształt trójkąta, położony na terenie Starego Miasta w Krakowie, u podnóża wzgórza wawelskiego pomiędzy kościołem św. Idziego, ulicą Grodzką i ul. św. Idziego.
Kraków, Plac Jana Matejki
Plac Jana Matejki – plac w Krakowie usytuowany między ulicami Basztową i Warszawską na terenach Kleparza, na północ od Starego Miasta.

Strony