Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika

0

Parafia św. Stanisława – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Szczuczyn). Mieści się w Niedźwiadnej.

Czytaj dalej

Parafia św. Stanisława – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Szczuczyn). Mieści się w Niedźwiadnej.

Historia

Parafia pw. św. Stanisława BM została erygowana ok. 1450 r. Kościół zbudowany przed 1462 r., który był kościołem filialnym na terenie parafii Wąsosz, w dokumencie z 1464 r. nazwany jest kościołem parafialnym. Obecny kościół murowany w stylu gotyckim pw. św. Stanisława BM zbudowany w połowie XVI w.

Materiałem budowlanym kościołów mazowieckich była cegła, dobrze wypalona, wymiarów większych aniżeli dzisiaj wyrabiana. Było to naturalnym wynikiem warunków miejscowych, bo na Mazowszu niema kamieniołomów, za to gliny i piasku jest pod dostatkiem. Jedynie do fundamentów używano kamienia narzutowego, jak np. w Niedźwiadnej i Rosochatym.

Na wzgórzu znajduje się późnogotycki kościół wzniesiony około połowy XVI w. Murowany z czerwonej cegły, orientowany, salowy na rzucie prostokąta. 14 sierpnia 1663 r. roku kościół i ołtarze zostały konsekrowane przez biskupa płockiego Stanisława Starczewskiego. Kościół był wielokrotnie remontowany. Ostatni gruntowny remont został przeprowadzony w latach 1972-1978 staraniem ks. prob. Mariana Łupińskiego. Kościół konsekrowany 14.08.1663 r. Plebania murowana wybudowana na początku XX w. Staraniem ks. prob. Jarosława Stefaniaka został prowadzony kapitalny remont.

Ks. Jarosław Stefaniak jest kapłanem od 25 lat. W 2000 r. objął po raz pierwszy, jako proboszcz, parafię pod wezwaniem św. Stanisława B.M. w Niedźwiadnej (gmina Szczuczyn). Tuż po przybyciu na nowe miejsce rozpoczął remont plebanii i zabytkowego, piętnastowiecznego kościoła. Dzięki różnego rodzaju projektom i działaniom udało się uratować to miejsce. W marcu 2009 r. ksiądz Jarosław Stefaniak znalazł się wśród laureatów konkursu prowadzonego w ramach PROWP i podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim na renowację wnętrza i elewację kościoła. Całkowita wartość inwestycji to około 2, 1 miliona złotych (kwota dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 1, 6 miliona złotych).

Do parafii należą miejscowości: Niedźwiadna, Brzeźnie, Chełchy, Chojnowo, Czarnowo, Czarnówek, Kownacin, Kurki, Mazewo, Milewo oraz Załuski.

Obiekty zabytkowe

  • kościół par. pw. św. Stanisława Biskupa, XVI, nr rej.: 200 z 29.12.1964
  • dzwonnica, drewn., 1760, nr rej.: 201 z 29.12.1964
  • cmentarz rzym.-kat. (część najstarsza), 1 poł. XIX, nr rej.: 366 z 18.04.1988
  • kaplica rodziny Obryckich, 1856, nr rej.: j.w.

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.