Kościół św. Jana Chrzciciela

0

Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Przemęcie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Przemęcie, w gminie Przemęt, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu przemęckiego archidiecezji poznańskiej.

Czytaj dalej

Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Przemęcie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Przemęcie, w gminie Przemęt, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu przemęckiego archidiecezji poznańskiej.

Wyposażenie

Jest to Kościół należący dawniej do opactwa Cystersów. Wybudowany został w stylu barokowym w latach 1651-1696. Bogate, głównie snycerskie wyposażenie świątyni pochodzi z trzech epok: styl barokowy (koniec XVII i początek XVIII stulecia), style: późnobarokowy i rokokowy z 2-4 ćwierci XVIII stulecia. oraz styl klasycystyczny z XIX stulecia. Do bogatego wyposażenia kościoła należy m.in: komplet wykonany z czarnego drewna dębowego, do którego należą: przepiękne misternie rzeźbione stalle, tron opacki z klęcznikiem, konfesjonały i ławki ozdobione bogatą dekoracją rzeźbiarską, figuralną i roślinną. Poza tym można wyróżnić rzeźbioną ambonę z końca XVII stulecia i chrzcielnicę z 1 połowy XVIII stulecia w kształcie klęczącego anioła unoszącego czarę z pokrywą zakończoną rzeźbą chrztu Jezusa. Do wyposażenia należą także cenne malowidła ścienne z XVII i XVIII stulecia oraz liczne rzeźby m.in.: figura św. Jana Nepomucena w stylu barokowym z puttami umieszczonymi na wolutowej konsoli; figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w stylu gotyckim (powstała zapewne w latach 1430-1440), figury świętych cystersów i trzech świętych w stylu barokowym (w kaplicy); bozetto z 2 ćwierci XVIII stulecia, płyta nagrobna Zofii z Lipieńskich Święcickiej, wykonana z piaskowca, prospekt organowy z 2 ćwierci XIX stulecia zajmujący całą szerokość empory muzycznej. Na filarach znajdują się Stacje Drogi Krzyżowej ozdobione wyrzeźbionymi scenami na malowanym tle. W świątyni zachował się także bogaty zestaw sprzętów liturgicznych: monstrancja w stylu barokowym z 4 ćwierci XVIII stulecia, dwa kielichy w stylu wczesnobarokowym z 1 ćwierci XVII stulecia, trzy kielichy w stylu barokowym z 2 połowy XVII stulecia, kielich w stylu późnobarokowym i dwa w stylu rokokowym; puszka na hostie w stylu rokokowym; relikwiarz z 1 połowy XVIII stulecia z krzyżem z XVII stulecia; wielki krzyż procesyjny, wykonany ze srebra, w stylu wczesnobarokowym z 1 połowy XVII stulecia; pasja ołtarzowa z XVII stulecia, trzynaście lichtarzy wykonanych z cyny z XVIII stulecia, lavabo i komplet dziewięciu ornatów w stylu barokowym (2 połowa XII - koniec XVIII stulecia).


Kościół św. Jana Chrzciciela - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.