Kartuzy

0

Kartuzy (kaszb. Kartuzë, niem. Karthaus) – miasto powiatowe położone w woj. pomorskim, nad czterema jeziorami.

Warto zobaczyć

Kościół świętego Kazimierza w Kartuzach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Kartuzach, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Kartuzy diecezji pelplińskiej.
Kartuzy, Kościerska 1
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach to muzeum w Kartuzach zajmujące się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą je grupą etniczną. Placówka ta jest wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów.
Kartuzy, Klasztorna 5
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach – kościół klasztorny kartuzów wybudowany w latach 1383-1405; oryginalny dach w kształcie trumny i hełm wieży barokowy z 1731-1733. We wnętrzu cenne wyposażenie XV-XVIII wiek.
Mielenko - jezioro położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski, województwo pomorskie) we wschodniej części obszaru miejskiego Kartuz wzdłuż ulicy Chmieleńskiej. Mielenko jest najmniejszym z czterech jezior kartuskich. Powierzchnia całkowita: 9,5 ha.
Kartuzy, Doktora Aleksandra Majkowskiego 9
Karczemne Jezioro (kaszb. Jezoro Karczemné) - jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski, województwo pomorskie) o powierzchni 40 ha.
Jezioro Klasztorne Małe (kaszb. Jezoro Klôsztorné Môłé) – jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski, województwo pomorskie) o powierzchni 13,7 ha.