Hotel Centralny

0

Hotel Centralny – hotel zlokalizowany w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 1. Obecnie nie spełnia funkcji hotelowych.

Czytaj dalej

Hotel Centralny – hotel zlokalizowany w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 1. Obecnie nie spełnia funkcji hotelowych.

Historia

Hotel wybudowała rodzina Skwierczów, najstarsza w Gdyni, w miejscu starej gospody. Obiekt był elegancki, pierwszej kategorii. Był reklamowany jako "pierwszorzędny dom, pokoje zaopatrzone stale w ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Na dole była restauracja i winiarnia, duża sala pełniąca funkcję balowej lub teatralnej oraz ogródek ze stolikami dla gości, ukrytymi pod parasolami lub drewnianym daszkiem". W dużej sali odbywały się spektakle teatralne, różnego rodzaju imprezy, spotkania samorządowe, jak i prowadzono lekcje nauki tańca. W latach 30. w podwórzu hotelu funkcjonowała jedyna w Gdyni koszerna restauracja "Picadylli".

Również w okresie po drugiej wojnie światowej hotel nosił nazwę Centralnego. W 1946, w hotelu mieściły się 2 konsulaty - Belgii i Szwecji. W 1949 wprowadzono przymusowy zarząd państwowy obiektu, zaś w 1960 go upaństwowiono, zmieniając jednocześnie nazwę na Hotel Bristol i nadano mu II kategorię; od 1967 IV kat. Po 1989 został odzyskany przez rodzinę Skwierczów, która nadała mu kolejną nazwę Hotel Lark. Do rejestru zabytków został wpisany 29 kwietnia 1996.

W 2011 rozpoczęła się renowacja.


Hotel Centralny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.