Gdynia - Zabytki architektury

Strony

Gdynia, Babie Doły, Rybaków 1a
Parafia pw. Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski i Św. Jerzego w Gdyni – ustanowiona 1 października 1989 r. parafia rzymskokatolicka usytuowana w dzielnicy Babie Doły w Gdyni. Należy do dekanatu Gdynia-Oksywie, który należy z kolei do archidiecezji gdańskiej.
Gdynia, Św. Mikołaja
Kościół Świętego Mikołaja w Gdyni – rzymskokatolicki kościół parafialny w Gdyni, w województwie pomorskim. Mieści się przy ulicy św. Mikołaja, w dzielnicy Chylonia. Należy do dekanatu Gdynia-Chylonia.
Gdynia, Orłowo, Folwarczna 2
Gdynia, Aleja Zwycięstwa 291
Kościół św. Józefa w Gdyni – nieistniejący kościół katolicki w Gdyni Orłowie, w Kolibkach, na zalesionym wzniesieniu pomiędzy dzisiejszymi jezdniami Alei Zwycięstwa w pobliżu granicy z Sopotem.
Gdynia, Świętojańska 29
Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (Kolegiata Gdyńska) – rzymskokatolicki, neobarokowy kościół filialny, należący do parafii NMP Królowej Polski, znajdujący się w gdyńskiej dzielnicy Śródmieście w sąsiedztwie ulicy Świętojańskiej.
Gdynia, Starowiejska 7
Kamienica Hundsdorffów – zabytkowa kamienica w Gdyni. Mieści się w Śródmieściu przy ul. Starowiejskiej 7, róg Abrahama. Została zbudowana w latach 1932-1935. Od 1987 widnieje w rejestrze zabytków.
Gdynia, Morska 83
Gmach główny Akademii Morskiej w Gdyni – zabytkowy budynek w Gdyni. Mieści się w dzielnicy Grabówek przy ul. Morskiej 83.
Gdynia, 10 Lutego 24
Budynek biurowy ZUS w Gdyni, potocznie nazywany budynkiem PLO – zabytkowy obiekt, mieszczący się w Śródmieściu Gdyni przy ul. 10 Lutego 24, róg 3 Maja, naprzeciwko Zespołu mieszkaniowego BGK.
Gdynia, Skwer Kościuszki 16
Kamienica Adama Jurkowskiego – zabytkowa kamienica, mieszcząca się przy Skwerze Kościuszki 16 w Śródmieściu Gdyni. Została zbudowana w 1938 dla prof. farmacji ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego Adama Jurkowskiego, który prowadził aptekę przy Skwerze Kościuszki 22.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Gdyni - kościół w gdyńskiej dzielnicy Orłowo przy ulicy ks. Stanisława Zawackiego. Prezbiterium pochodzi z XVII wieku. Po pożarze w 2 połowie XVIII wieku zostało odbudowane. W latach 1949-1955 kościół został rozbudowany z dodaniem wieży.
Gdynia, Skwer Kościuszki 10/12
Kamienica Pręczkowskich – zabytkowa kamienica, mieszcząca się przy Skwerze Kościuszki 10-12 w Śródmieściu Gdyni.
Gdynia, Wielkopolska 2
Gdynia, Świętojańska 55
Kamienica Krenskich – zabytkowa kamienica w Gdyni. Mieści się w Śródmieściu przy ul. Świętojańskiej 55 róg Żwirki i Wigury.
Gdynia, Starowiejska 1
Hotel Centralny – hotel zlokalizowany w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 1. Obecnie nie spełnia funkcji hotelowych.
Gdynia, Świętojańska 9
Kamienica Władysława Budyna – kamienica, mieszcząca się przy ul. Świętojańskiej 9 w Śródmieściu Gdyni, róg Pułaskiego (przed II wojną Świętopełka).
Gdynia, Świętojańska 68
Kamienica Orłowskich – zabytkowa kamienica w Gdyni. Mieści się w Śródmieściu przy ul. Świętojańskiej 68, róg Żwirki i Wigury.
Gdynia, Świętojańska 23
Kamienica Józefa Skwiercza – zabytkowa kamienica, mieszcząca się przy ul. Świętojańskiej 23 w Śródmieściu Gdyni.
Gdynia, Oksywie, Arciszewskich
Kościół św. Michała Archanioła – zabytkowy kościół w gdyńskiej dzielnicy Oksywie. Najstarszy budynek w tym mieście. Historia kościoła sięga roku 1224 gdy został ufundowany przez księcia gdańskiego Świętopełka II.

Strony