Gmina Sieraków

0

Gmina Sieraków - gmina miejsko-wiejska w powiecie międzychodzkim, w województwie wielkopolskim.

Warto zobaczyć

Sieraków, Stadnina 3a
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie – Powiatowa Instytuacja Kultury , mieszcząca się w odbudowanym południowym skrzydle dawnego zamku w Sierakowie, którego początki sięgają końca XVI wieku. Muzeum działa od 1995 r.
Jezioro Lichwińskie (inaczej Lichwin)- jezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w gminie Sieraków. Na północnym brzegu jeziora znajduje się osada Lichwin, wchodząca w skład sołectwa w Bucharzewie.
Jezioro Kłosowskie - jezioro rynnowe zlokalizowane na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Sieraków, na południowym skraju Puszczy Noteckiej w obrębie wsi Marianowo. W pobliżu jeziora leżą przysiółki Chorzewo i Kobylarnia należące do sołectwa Chorzepowo.
Jezioro Lutomskie – jezioro rynnowe położone na południowym skraju Puszczy Noteckiej, na terenie gminy Sieraków. Najdłuższe jezioro pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Powierzchnia jeziora to 174 ha, długość 5800 m, natomiast średnia szerokość wynosi zaledwie 300 m (minimalna ok. 200 m).
Kościół ewangelicki w Sierakowie – budowla sakralna wzniesiona w latach 1782-1785 w Sierakowie jako świątynia parafii ewangelickiej. Obecnie częściowo zrujnowana.
Jezioro Krzymień- jezioro morenowe na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Sieraków, we wsi Izdebno. Pod względem wielkości jezioro zajmuje 7. lokatę w gminie (77,17 ha)
Putnik - jezioro w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.
Kościół Pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie (zwany Perłą Sierakowa) jest najbardziej znanym i najcenniejszym zabytkiem miasta.
Kubek – jezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Sieraków, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w obrębie wsi Bucharzewo. Nad jeziorem leżą dwie integralne części sołectwa: Jeleniec – leśniczówka na zachodnim brzegu jeziora,
Rezerwat przyrody Czaple Wyspy – faunistyczny rezerwat przyrody położony w gminie Sieraków, powiecie międzychodzkim (województwo wielkopolskie). Plan ochrony rezerwatu opracowano na okres od 01.01.1997 roku do 31.12.2016 roku, gdzie wyznaczone są dwie strefy ochronne.