Gmina Gąsawa

0

Gmina Gąsawa - gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskm.

Warto zobaczyć

Stanowisko archeologiczne w Biskupinie położone jest na terenie należącym do wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa (na Pojezierzu Gnieźnieńskim).
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Ryszewku jest jedną z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu rogowskiego. Kościół parafialny zbudowany w XVIII wieku z drewna.
Jezioro Chomiąskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Kościół św. Mikołaja w Gąsawie - kościół drewniany, modrzewiowy, zrębowo-szkieletowy, zbudowany ok. 1625 r. przez kanoników regularnych z Trzemeszna, znajdujący się w Gąsawie.
Rezerwat przyrody Bodzewko - leśny rezerwat przyrody położony w gminie Piaski, powiecie gostyńskim (województwo wielkopolskie). Powierzchnia: 1,26 ha. Został utworzony w 1959 roku w celu ochrony lipy drobnolistnej (Tilia cordata) w naturalnym stanowisku.
Jezioro Oćwieckie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Jezioro Biskupińskie - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Żnin, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Południowe, wschodnie i zachodnie brzegi jeziora stanowią granicę między gminą Żnin a gminą Gąsawa. Jezioro połączone bezpośrednio z jeziorem Skrzynka.
Jezioro Godawskie – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. W pobliżu jeziora znajduje się miejscowość Godawy. Jezioro zasila rzeka Gąsawka.
Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiej jest jedną z 11 parafii leżącą w granicach dekanatu żnińskiego. Erygowana w 1357 roku.