Baszta Biała - Atrakcje

0

Strony

Baszta Biała, zwana też Białą Wieżą – zabytkowabaszta w Gdańsku.
Gdańsk, Żabi Kruk 15
Baszta pod Zrębem, nazywana też Basztą Atutową – zabytkowabaszta znajdująca się na Starym Przedmieściu w Gdańsku.
Ulica Okopowa w Gdańsku – ważna ulica w gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Dzieli się na dwie części - północną (ok. 250 m) oraz południową (ok. 560 m). Na obu odcinkach ul. Okopowa przebiega niemal południkowo. Bierze początek w pobliżu Bramy Wyżynnej.
Gdańsk, Zaroślak 18
Wieża kościoła Zbawiciela w Gdańsku – pozostałość ewangelickiego kościoła znajdująca się na gdańskim Zaroślaku, ul. Zaroślak 18.
Gdańsk, Toruńska 1
Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum.
Gdańsk, Dolna Brama
Brama Nizinna (niem. Niedertor) – jedna z zabytkowych, nowożytnych bram miejskich Gdańska.
Gdańsk, Toruńska 1
Muzeum Narodowe w Gdańsku – wielooddziałowa instytucja kultury, powstała w 1972.
Ulica Toruńska (niem. Thornsche Gasse) – ulica w Gdańsku, na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście. Bierze swój początek przy skrzyżowaniu z ul. Okopową, przebiega na wschód ku Dolnemu Miastu przecinając Motławę i Nową Motławę.
Gdańsk, Św. Trójcy
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku – późnogotycka świątynia wzniesiona dla osadzonych w 1419 Franciszkanów na terenie Starego Przedmieścia (Lastadii), południowej części historycznego Gdańska. Kościół stanowi część dawnego zespołu klasztornego Braci Mniejszych, w którego skład wchodzą kaplica Św.
Gdańsk, Świętej Trójcy 4
Gdańsk, Stare Przedmieście, Żabi Kruk 2
Kościół św. Piotra i Pawła – kościół w Gdańsku, przy ulicy Żabi Kruk. Jest on historyczną farą Starego Przedmieścia. Należy do grupy największych kościołów gotyckich w Gdańsku. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych.
Gdańsk, Grodza Kamienna
Bastion Żubr – jeden z czternastu podobnych bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w latach 1622-1636, położony w okolicach Dolnego Miasta. Lity nasyp tego bastionu utworzony został m.in. z odpadów miejskich.
Gdańsk, Grodza Kamienna
Śluza Kamienna – zabytkowy, hydrotechniczny element fortyfikacji miejskich oraz ochrony przed powodziami w Gdańsku, na Dolnym Mieście. Znajduje się pomiędzy bastionem Żubr i bastionem Wilk, w miejscu przecięcia się Motławy z dawną fosą (Opływ Motławy) umocnień miejskich.
Spichlerz Trupia Czaszka – zrujnowany spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ul. Chmielnej. Został wybudowany w XVII i XVIII wieku. Od 1971 roku obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Wielka Synagoga w Gdańsku (niem. Große Synagoge in Danzig) – nieistniejąca obecnie, największa synagoga Gdańska, która znajdowała się w Śródmieściu przy ówczesnej Reitbahnstrasse, która obecnie nosi nazwę Wojciecha Bogusławskiego.
Gdańsk, Chmielna 53
Błękitny Baranek (niem. Blaue Lamm), zwany również Wisłoujście (niem. Weichselmünde) – zabytkowy, siedmiopiętrowy spichlerz w Gdańsku, znajdujący się na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej 53. Jest jedynym spichlerzem na Wyspie Spichrzów, który dobrze przetrwał zniszczenia II wojny światowej.

Strony