Ulica Okopowa

0

Ulica Okopowa w Gdańsku – ważna ulica w gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Dzieli się na dwie części - północną (ok. 250 m) oraz południową (ok. 560 m). Na obu odcinkach ul. Okopowa przebiega niemal południkowo. Bierze początek w pobliżu Bramy Wyżynnej.

Czytaj dalej

Ulica Okopowa w Gdańsku – ważna ulica w gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Dzieli się na dwie części - północną (ok. 250 m) oraz południową (ok. 560 m). Na obu odcinkach ul. Okopowa przebiega niemal południkowo. Bierze początek w pobliżu Bramy Wyżynnej.

Odcinek południowy

W pobliżu placu Wałowego ul. Okopowa prowadzi od ulic: Dolna Brama, Pod Zrębem, J. Augustyńskiego, Żabi Kruk i Rzeźnickiej. Przy tym odcinku znajdują się zabudowania osiedla Stare Przedmieście, siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Urząd Wojewódzki. Część południowa ul. Okopowej kończy się dużym skrzyżowaniem z Traktem św. Wojciecha.

Odcinek północny

Za skrzyżowaniem z Traktem św. Wojciecha, ul. Okopowa "przejmuje" funkcję głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta oraz drogi krajowej nr 1. Następnie tworzy węzeł drogowy, zwany węzłem Unii Europejskiej, z drogą krajową nr 7 przebiegając pod nią tunelem i dzieląc ją na al. Armii Krajowej oraz Podwale Przedmiejskie. Po wyjeździe z tunelu, ul. Okopowa przechodzi w ul. Wały Jagiellońskie na wysokości przejścia podziemnego łączącego Targ Węglowy z Targiem Siennym.

Historia

Szeroka ulica, zabudowana reprezentacyjnymi gmachami, powstała według projektu niemieckiego urbanisty Jacoba Stübbena. Północna część nosiła nazwę Karrenwall (Wał Karowy), południowa Wiebenwall (Wał Wijbego). Ulice zostały utworzone na miejscu zlikwidowanych na przełomie XIX i XX wieku wałów i bastionów, fragmentu umocnień nowożytnych Gdańska. Usunięcie fortyfikacji skutkowało pojawieniem się nowych, atrakcyjnych inwestycyjnie terenów, położnych bezpośrednio przy centrum miasta. Okopowa powstała z połączenia po II wojnie światowej ulic Karrenwall i Wiebenwall.

W okolicy Bramy Wyżynnej został założony ogród botaniczny. W latach 1902-03 zostały zbudowane kamienice Okopowa 17 i 17A, w 1905 kamienica Okopowa 3. W latach 1902-1905 powstał budynek Królewskiego Prezydium Policji (Okopowa 9), który zaprojektował Alfred Muttray. Został oddany do użytku 6 maja 1905. W 1906 został oddany gmach Banku Rzeszy (Okopowa 1). W 1933 stanął pomnik-fontanna grenadierów. W 1936 został ukończony gmach dla Die Deutsche Arbeitsfront, niemieckiego związku zawodowego (obecnie mieści się w nim urząd wojewódzki).

W 1977 powstała estakada i Węzeł Unii Europejskiej.


Ulica Okopowa - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.